– Поясни мені: Як радянці піарили українські шедеври? Чому малий розпитує мене про фільм «Земля», а я його не знаю? – обурюється Хомівна.
– А як сьогодні піарять?
– Як? Подають у «Зоні ночі», з 2-ої до 4-ої. Коли енергія організму спадає, найнижча температура тіла, низький тиск; реакції уповільнюються, ослаблена імунна система. Організм ослаблений, мозок отримує мінімальну кількість крові. У цей час найвища смертність та суїциди.
– Так було й тоді. Радянці полюбляли ритуальні дні. Наприклад, «9 днів», «40 днів».
– Як той казав, не пОйняв…
– 9 днів, 40 днів ми пов’язуємо з похованням. 8 квітня 1930 р. — вийшов на екрани Харкова кінофільм О. Довженка «Земля». До того фільм безбожно різали, було 32 офіційних і приватних покази.
Кіно в ті часи було над прибутковим, але офіційно стрічка демонструвалася до 17-го числа. Отже, фільм із показу зняли через 9 днів. Офіційна причина — натуралізм і замах на звичаї.
О. Довженко писав у «Автобіографії» про те, що сталося з ним після випуску «Землі»: «Радість творчого успіху була жорстоко подавлена страховинним двопідвальним фейлетоном Дем’яна Бєдного під назвою «Философы» в газеті «Известия». Я буквально посивів і постарів за кілька днів. Це була справжня психічна травма. Спочатку я хотів був умерти».
З часом Довженко з подивом дізнався, що заборонений в Україні фільм має грандіозний успіх у Європі. Після прем’єри у Берліні про Олександра Довженка з’явилося 48 статей, у Венеції італійські кінематографісти назвали Довженка «Гомером кіно». А у Радянському Союзі стрічку реабілітували лише у 1958 році після того, як на Всесвітній виставці в Брюсселі (Бельгія) в результаті опитування, проведеного Бельгійською синематикою серед 117 видатних критиків і кінознавців з 26 країн світу, фільм було названо у числі 12 найкращих картин усіх часів і народів. А які імена у знімальній групі?
Режисер: Олександр Довженко
Сценарист: Олександр Довженко
Оператор: Данило Демуцький
Художник-постановник: Кричевський Василь Васильович (1901 – 1978), син В.Г.Кричевського, племінник Ф.Г.Кричевського працював на Одеській і Київській кіностудіях, він оформив 16 фільмів, у тому числі “Земля” О. Довженка.
Композитор: Лев Ревуцький, нащадок козака Ревухи, генерала Олекси Стороженка.
– М-да… Видно, найкращий лікар для українця – патологоанатом.
Залишити відповідь