UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Григорій Ґе-старший

Григорій Ґе-старший

Grigor Mikol Ох і незручна людина для депутатів міської Думу, убивця фінансових афер, руйнівник відкатних схем чиновників на підрядах комунального господарства Григорій Ґе!
Українець із французького дворянського роду Ґе (Gay), Григорій Ґе, історик-краєзнавець, прозаїк, публіцист і драматург; старший брат художника Миколи Ґе, упокоївся 14 листопада 1911 р. у м. Миколаїв.
Він побачив світ 25 січня 1830 р. у родині крупного землевласника у Воронежі. Історія роду Ґе бере початок у Франції. Його прадід емігрував у Росію, поселився в Москві, завів фабрику. Дід художника Осип Ґе одружився з красунею-українкою Дарією Коростовцевою. Мати Г. Ґе у дівоцтві Садовська дуже рано померла, трьох хлопців виховала бабуся Дарка. Одружившись удруге, батько переїхав з родиною до Києва, згодом купив маєток у с. Попелюхи Могилівського повіту, де й пройшло дитинство Григорія.
Десятилітнім Григорій почав здобувати гімназійну освіту у Києві, де уроки вели викладачі університету. Успішною була й військова служба у Петербурзі: у 1849 р. Григорій Ґе був зарахований корнетом у елітний лейб-гвардії Гродненський гусарський полк, через п’ять років – старший берейтор – інструктор верхової їзди в гвардійському кінно артилерійському училищі. В 1854 році закінчив Петербурзьку школу гвардійських підпрапорщиків та кавалерійських офіцерів і вважався великим знавцем коней у 1856 р. в Петербурзі вийшла з друку перша книга Г. Ґе «Виїздка верхового коня». На цей час Григорій одружився з дочкою поручика Кареєва Марією Дмитріївною, дочку-первістка назвали на честь дружини Марією. І чекав сина, якому мав передати своє імя та прізвище.
Коли помер батько, 26-літній Григорій Ґе вийшов у відставку, щоб як старший син опікуватися родиною. Поміщик Подільської губернії мав 4 села, 1080 десятин землі та 625 душ кріпаків не агітував за права людини, а задовго до селянської реформи 1861 р., звільнив від кріпосної залежності своїх селян «навічно з подушним наділом» без всяких викупних платежів. Г. Ґе працював мировим посередником у селах Поділля.
З часом його родина збільшилася на трьох дочок: Ольгу, Віру, Зою; чотири дочки, а сина немає. У 1865 р. Г. Ґе продав маєток і переїхав до Херсона, де працював у акцизному відомстві. Безкомпромісний і принциповий – він став інородним тілом серед хабарників і казнокрадів, тому за п’ятнадцять років дослужився тільки до чину надвірного радника (VII гр. чин у «Табелі про ранги») у той час, як його колеги були дійсними статськими і тайними радниками. Ґе брав активну участь у культурному та громадському житті міста: став ініціатором заснування і першим директором першої громадської бібліотеки в Херсоні (нині Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара).
Нарешті у нього народився довгоочікуваний син, названий на честь батька Григорієм (Георгієм)! Григорій Ґе з родиною переїхав до Миколаєва, збудував на вулиці Наваринській, 25 просторний будинок, віддався творчості: написав п’єси: «Гануся», «Кухня відьми», «Свобода мистецтва», «Шквал», роман «Софія Мілич». На сторінках місцевих газет виступав з оглядом художніх виставок, фейлетонами, театральними рецензіями, публічними статтями. В 1890 р. заснував і очолив артистичний гурток. Для гуртківців і широкого загалу читав лекції «Про драматичне мистецтво», згодом видав їх окремою книгою, в якій на основі зарубіжних і вітчизняних джерел розробив основи теорії сценічного реалізму.
Разом із С. Соколовим Г.Ґе розробив і видав карту-діаграму «Плин всесвітньої історії», в якій дослідив трансформацію націй із відзначенням видатних особистостей за 5500 років розвитку людства. Г.Ґе став першим краєзнавцем Миколаєва: видав книгу «Історичні нариси столітнього існування міста Миколаєва біля гирла Інгулу». Писав акварелі. Його картина «Могила Миколи Миколайовича Ґе і Ганни Петрівни Ґе на хуторі Іванівському» зберігається в меморіальному музеї М. М. Ге в селі Івангород, що на Чернігівщині.
Г.Ґе двічі обирався гласним Миколаївської міської Думи, секретарем міської Думи, вів активну громадську роботу. Він робив усе, щоб Дума стала органом самоуправління, а не використовувалася зграєю мародерів-відкатників. Щоб уникнути фальсифікацій при таємному голосуванні, він винайшов спеціальний балотувальний ящик і отримав на нього авторське право, ця новація була запроваджена у Думі Миколаєва.
У місті не було громадської лазні, тому Григорій Миколайович на власні кошти відкрив лазню при власному домі й утримував її, не зважаючи на збитки. У 1881 р. з його ініціативи організовано Миколаївську громадську бібліотеку (нині Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека).
Дуже підкосила Григорія Миколайовича смерть 52-річного молодшого брата Івана Ґе, драматурга автора 20 вистав; середульшого брата Миколи. Г. Ґе втратив дружину, сам виховав п’ятьох дітей, згодом узяв другий шлюб.
Помер Г. Ґе на 82-му році 1 (14) листопада 1911 р. у Миколаєві. Похований на старому міському некрополі.
Дочка Зоя активно займалася політикою. У 1883 р. за участь у гуртках народовців Одеси та Миколаєва була арештована і поміщена до Петропавлівської фортеці. Тільки заступництво її дядька знаменитого художника Миколи Ґе та його друга Льва Толстого допомогло її звільнити, в 1894 р. Зоя Григорівна відправлена на хутір, що належав М.М. Ґе , під гласний нагляд поліції. Відомо, що одна з лідерів радикальної революційної організації «Народна воля» Віра Фігнер відвідувала Миколаїв і зупинялася в будинку своєї подруги Зої Ґе. Як людина демократичних переконань, Григорій Миколайович співчував поглядам своєї дочки і підтримував її.
Після державного перевороту Зоя Ґе, яка відбула висилку, виїхала до Швейцарії.

Лют 28, 2016Ганна Черкаська
FacebookTwitter
ПліткуємоҐе Григорій Григорович
You Might Also Like
 
Кумир одеситів
 
23 грудня
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image9 years ago Видатні люди941
Недавні записи
  • Галина Севрук. Корені
  • Микола Береславський
  • Микола Федюк
  • Сергій Сміян
  • Грицько Чубай
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожникживописецькозацтвочервоний терордисидентперекладачкозакиграфікТарас ШевченкогетьманісториккомпозиторОУНскульпторБогдан ХмельницькийбієналепейзажистХарківакторКапністкороль ФранціїМосковіяжурналісткалікармитрополитграфікаСергій КорольовбойчукістпортретистпейзажІван АйвазовськийкраєзнавецьілюстраторхудожницяОлег ОльжичОсип КуриласконцтабірЯрослав МудрийбойчукістиІван ФранкоВовкІван Сошенко
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok