15 липня 1015 р. у княжому замку Берестове під Києвом (район Печерської лаври) помер Великий князь Володимир Святославович. Він пробув на престолі 37 років.
На початку князювання Володимир не був голубом миру: розширив кордони України-Русі явно не мирним способом. Не був князь і зразком цнотливості: згідно з записом у «Повісті времінних літ»: «Був же Володимир переможений похіттю, і були у нього дружини […], а наложниць було у нього 300 у Вишгороді, 300 в Бєлгороді і 200 на Берестові, у сільці, яке називають зараз Берестове. І був він ненаситний в блуді, приводячи до себе заміжніх жінок та розтліваючи дівчат».
Рішення про прийняття християнства, намір одружитися з сестрою імператорів «воспітнули» князя. У 988 році 30-літній князь Володимир звільнив від подружніх обов’язків усіх 12 колишніх язичницьких дружин, наложниць. Рогніді він запропонував обрати чоловіка, але вона відмовилась і прийняла чернечий постриг. І подався у Херсонес. Херсонес – у перекладі значить півострів. Місто виникло у V столітті до Різдва Христового, сьогодні там Севастополь. Півроку князь тримав Херсонес у облозі, зрештою за допомогою зрадника місто було захоплено Володимиром, там він прийняв християнство, обвінчався у Херсонесі з Анною – сестрою візантійських імператорів. От тому на реверсі однієї гривні 1996 року було зображено давній Херсонес.
Як же перчило в носі Москві від цієї купюри!
Князь започаткував карбування гривні, за що зображення князя Володимира потрапило на аверс купюри. Він першим почав карбувати золоті й срібні гривні (зберіглося 11 златників і 340 срібників). На них було зображено портрет князя, а на звороті – тризуб. Напис спочатку повідомляв: «Володимир, а се его злато», пізніше: «Володимир на столе».
Через 20 років було викарбовано нову серію срібних гривень. З якої нагоди? У 1011 році Володимир овдовів, а 1012 року уже немолодим Володимир одружився з онукою німецького імператора Оттона Великого і відновив карбування монет.
У 1834 році 15 липня у польськомовному Києві (після польського повстанн!) для обрусіння населення було відкрито університет Святого Володимира. Пофарбований виш був у червоно-чорні кольори, як на стрічці ордена Св. Володимира.
Залишити відповідь