21 березня 1557 р у Новгороді між Швецією та Московською державою укладено Друге перемир’я на 40 років. Російсько-шведський кордон відновлено по Орєховському рубежу, визначеному в 1323 р.
Московсько-шведську війну 1554—1557 рр шведи називають (Stora ryska kriget «Велика російська війна»), «та сторона» іменує Шведський похід.
Збройний конфлікт між Шведським королівством і Московським царством почався через прикордонні суперечки. Порушення кордону на Карельському перешийку; конфлікти через місця рибного і тюленячого промислу. І та і інша сторона шукали союзників. Московія встановила торгові відносини з Англією, що сильно вдарило по економічних інтересах Швеції. Англійці заснували «Московську компанію», яка отримала згодом монопольні торгові права від царя Івана.
Шведський король Густав I Ваза зробив невдалу спробу створити антимосковський союз, (Велике князівство Литовське, Лівонія, Данія), залишився наодинці.
Додав олії в огонь той факт, що Іван IV зустрів шведського посла не в московському Кремлі, а в Новгороді. Ображений король Швеції Густав I відправив посольство на чолі зі Стеном Ерікссоном і архієпископом стокгольмським Ларса.
Між Швецією й Московською державою укладене перемир’я на 40 років. Російсько-шведський кордон відновлювався по ореховському рубежу, діючому ще в 1323 році.
Шведи повернули захоплені ними прикордонні території та полонених росіян, а шведські полонені підлягали звільненню за викуп.
На фото: Іван Грозний приймає гінця шведського короля Густава I. Мініатюра із Лицьвого літописного звіда
Залишити відповідь