12 грудня – знаковий день українського шевченкознавства.
Саме цього дня, 12 грудня 1880 р. у м. Москва помер 39-річний Василь Павлович Маслов (справжнє прізвище – Маслій), учитель історії, письменник і перший біограф Тараса Шевченка.
12 грудня 1900 р. у Києві помер 64-річний Олександр Кониський, засновник шевченкознавства, кандидат права, перекладач, письменник. Автор слів церковного гімну «Боже, великий єдиний» (1885), музика – Миколи Лисенка. Все життя зароблені гроші вкладав у українські справи: організував недільні школи на Полтавщині, Катеринославщині; заснував у Києві видавництво «Вік», за 15 років опублікував понад 100 книг українською мовою. У 1873 р. Кониський був одним із фундаторів Львівського Літературного Товариства ім. Т. Шевченка (НТШ), заповів НТШ 10 тисяч карб.
Власне, наукове вивчення життя та творчості Тараса Шевченка, місця його постаті в українській і світовій історії та культурі – шевченкознавство, почалося ще за життя Тараса Григоровича. Спочатку це були матеріали часописів:
«Автобіографія Шевченка», надрукована в журналі «Народное чтение», 1860 р., № 2; журнал «Основа», 1861-1862 рр.;
стаття М. Костомарова «Воспоминание о двух малярах»;
«Новые материалы до биографии Т. Г. Шевченка» М. Чалого, надруковані в журналі «Основа», 1862 р. № 5-6,
спогади О. Чужбинського в журналі «Русское Слово», 1861р.
У Львові в 1856 році вийшло перше монографічне дослідження про творчість Шевченка польського журналіста Гвідо де Баттальї «Тарас Шевченко. Його життя й твори», критика Г. де Баттальї, де на основі фактичного матеріалу простежено творчу еволюцію поета, його зв’язки з польською культурою.
У 1874 р. у Москві в Леонтіївському провулку № 5 в типографії «А. И. Мамонтова і Ко» вийшла друком перша біографічна праця про Т. Шевченка Василя Маслова. Це була брошура В. Маслова на 56 сторінках, що складалася з короткого вступу та п’яти частин.
У 1882 р. в Києві вийшла книжка Михайла Чалого «Жизнь и произведения Тараса Шевченка».
У 1898 р. з’явилася двотомна праця Олександра Кониського “Тарас Шевченко-Грушівський. Хроніка його життя”.
Залишити відповідь