UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Президент Ізраїлю з Полтави

Президент Ізраїлю з Полтави. Іцхак Бен-Цві .

24 листопада 1884 р. у Полтаві народився Ісаак (Іцхок) Шимшелевич. Батьки — Цві Шимшелевич та Атара Копелевич. Освіту Бен-Цві здобував у хедері, потім у гімназії та Київському університеті (юридичний). У 1904 р. Бен-Цві вперше відвідав Ерец-Ісраель.
У 1905 р. під час погромів був активним членом єврейського загону самооборони. Коли поліція виявила у хаті Бен-Цві склад зброї, призначеної для єврейської самооборони; вся родина була арештована, батька Бен-Цві було вислано до Сибиру. Сам Бен-Цві зумів переїхати до Вільно (Вільнюсу).
У 1907 р. Бен-Цві (партійна кличка Авнер) оселився в Ерец-Ісраель.
У 1909 р. він познайомився з Рахель Янаїт. Українська єврейка, жінка його життя, землячка. Вона народилася у 1886 р. у Малині під іменем Голда Лишанська. Училася у хедері, потім була гімназія у Житомирі, одночасно Голда давала приватні уроки івриту. Далі Київ, навчання у Німеччині (вивчала ботаніку та зоологію в Єнському університеті). Голда Лишанська взяла прибране ім’я – Рахель Янаїт. У 1909 р. Іцхак і Рахель організували гімназію івриту в Єрусалимі, були її викладачами. У цей час з України до Рахель переїхали її мати і рідна сестра. Згодом сестра Батья Лишанська стала відомою скульпторкою. Рідні були здивовані, що Рахель проводила уроки, а після них прибирала в шкільному приміщенні. І Рахель, і Іцхак продовжували здобувати вищу освіту. Дівчина відправилася на навчання в Париж, де отримала диплом аграрного інженера. Та після початку Першої світової війни повернулася до Єрусалиму.
У ці часи Іцхак подружився з земляком із м. Плонськ (нині Польща) Давидом Гріном, який увійшов у історію як Давид Бен-Ґуріон (молодий лев).
Разом вони створили Гашомер — єврейську організацію самооборони.
Іцхак закінчив ліцей «Галатасарай» у Стамбулі, Бен-Цві разом із Давидом Бен-Ґуріоном вивчав право в Стамбульському університеті (1912—1914) У серпні 1914 р. вони повернулися в Палестину, але були арештовані турецькою владою. Згодом переїхали до м. Нью-Йорк.
Бен-Цві та Бен-Ґуріон стали першими добровольцями в Єврейському легіоні у лавах британської армії. У 1918 р. вони повернулися в Палестину й посіли чільні місця у керованій Великою Британією за мандатом Ліги Націй єврейській спільноті.
У 1918 р. Іцхак Бен-Цві одружився з Рахель Янаїт, але своєї політичної активності не припиняли. У 1920 р. Рахель відкрила невеликий ботанічний сад, у 1928 р. заснувала невелике господарство, де працювали жінки (з 1933 року це господарство стало навчальною фермою для дівчат). У них було двоє синів: Амрам та Елі.
Весною 1948 року родина Бен-Цві готувалася до весілля сина Елі. За п’ять днів до шлюбу під час нападу арабів на кібуць Бейт-Кешет, де він жив син, загинув Елі разом із шістьма товаришами.
У 1944 р. І. Бен-Цві став президентом Єврейської національної ради.
14 травня 1948 р. Бен-Цві підписав Декларацію незалежності і був обраний членом тимчасової Державної ради Ізраїлю.
І.Бен-Цві заснував Інститут для вивчення історії життя общин східних євреїв на Близькому та Середньому Сході (нині — Інститут Бен-Цві).
З 1949 р. — депутат Кнесету (парламенту) І і ІІ скликання.
8 грудня 1952 року Іцхак Бен-Цві обраний президентом Ізраїлю. Переобраний на цей пост в 1957 та 1962 роки.
Поряд із Бен-Цві був Давид Бен-Ґуріон. У 1948—1953 і 1955—1963 рр. він прем’єр-міністр і міністр оборони Ізраїлю. Під його керівництвом були виграні Війна за незалежність (1948—1949) і Синайська кампанія (1956).
По суті, Бен-Цві від 8 грудня 1952 р. до своєї смерті у 1963 р. був президентом країни. Упродовж 26 років родина жила в дерев’яному будиночку в єрусалимському районі Рехавія. Щотижня Рахель проводила в президентській резиденції уроки Танаха для жінок. На свята двічі на рік їх будинок був відкритим для широкої публіки.
23 квітня 1963 р. помер Іцхак Бен-Цві після свого переобрання на третій термін.
Рахель прожила ще 16 років. Останні роки життя вона писала спогади, розвивала інститут «Яд Бен-Цві», займалася увіковіченням пам’яті сина Елі.

Кві 23, 2022Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Вадим Гетьман«Ранок Христового Воскресіння»
You Might Also Like
 
Григорій М’ясоєдов
 
Микола Закревський
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image3 years ago Видатні люди597
Недавні записи
  • Віра Ворона-Нечаївська
  • Марія де Тессейр-Донець
  • Звільнення полонених
  • Василь Чаговець
  • Георгій Челпанов
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожниккозацтвоживописецьчервоний терорперекладачкозакиТарас ШевченкогетьманісторикдисиденткомпозиторОУНграфікБогдан ХмельницькийпейзажистскульпторХарківбієналеакторкороль ФранціїжурналісткаМосковіялікарКапністмитрополитпортретистСергій КорольовбойчукістграфікаІван АйвазовськийілюстраторкраєзнавецьКирил РозумовськийІлля РєпінконцтабірІван СошенкохудожницяІван ФранкоЯрослав МудрийбойчукістиОсип КуриласВійсько Запорозьке
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok