10 жовтня 1943 р. Указом Президії Верховної Ради СРСР засновано єдину відзнаку Союзу з написом українською мовою – орден Богдана Хмельницького І (золотий), ІІ (срібний) і ІІІ (срібний, менший за розміром) ступеню.
Орден Богдана Хмельницького — останній із запроваджених під час Другої світової війни радянських «сухопутних» полководницьких орденів. Єдиний радянський полководницький орден, одним із ступенів якого могли нагороджуватися рядові військовики. Фактично ним нагороджувалися військовики зі складу чотирьох Українських фронтів.
Не раз чула, що ідея встановлення ордена Богдана Хмельницького належить Олександрові Довженку. Створено його за проєктом 37-річного українця, графіка Олександра Пащенка на Московському монетному дворі. Орден не мав варіанту з підвісною колодкою, завжди виготовлявся зі штифтом.
Прикметно, що на землі, звідки розпочав визвольну боротьбу гетьман Хмель, продемонстрував військову майстерність генерал-майор Олексій Данилов у битві за Запоріжжя і 26 жовтня 1943 р. першим був нагороджений орденом Богдана Хмельницького першого ступеня та званням генерал-лейтенанта.
Після розвалу союзу, Україна звернулася до РФ із запитом дозволу на використання цього ордену у незалежній Україні, але «старший брат» не дозволив.
Залишити відповідь