– От ти говорила про країни, які почали відроджувати втрачену державність (Річ Посполита, Суомі, Україна, Чехія). А хто очолював це відродження?
– На старті державності на чолі націй стояли:
68-річний Томаш Масарик (Чехія),
50-річні Карл-Густаф-Еміль фон Маннергейм (Суомі) та Юзеф Клеменс Пілсудський,
39-річний Семен Васильович Петлюра (Україна).
– Ага: найстарішим був чех, 50-річні фін і поляк, наймолодший українець.
– Не зовсім так, серденько: тільки Петлюра був представником титульної нації країни, виховувався в україномовній родині; Масарик був онімеченим словаком, мав німецькомовне дитинство; Маннергейм швед, в родині спілкувалися шведською, французькою; Пілсудський – спольщений литвин-білорус, виховувався поляком, прекрасно знав білоруську, освіту здобував російською.
– Виходить, тільки один Петлюра був українцем, мав стати повноцінним оборонцем її державності?
– Цікаво… А майновий стан кожного?
– Найгіршим був стан Масарика – батько колишній кріпак, наймит; Петлюра був із заможної міщанської родини, татусь навіть дубовий гайок прикупив, але мусив його продати, щоб відмазати Семена в суді; Пілсудський із шляхти; Маннергейм…
– Знаю – він граф.
– Не зовсім так. Батько та старший брат Карла – графи, а Карл – барон.
– А освіта?
– Найкращу освіту здобув Масарик у Відні: Томаш закінчив гімназію, потім університет (філологічний і філософський факультети одночасно).
Карл-Густаф-Еміль фон Маннергейм на відмінно завершив навчання в Миколаївському кавалерійському училищі Санкт-Петербурга. Правда, спочатку не поступив, бо не знав російської.
Юзеф Пілсудський був виключений з першого курсу університету.
Семен Петлюра – був виключений із Полтавської духовної семінарії.
– Ясно, четверо високих красенів мали на старті одну мету.
– Та, ні не всі були високі та красиві. Петлюра був коротуном і ненавидів високих. До речі, українець Іван Пулюй високий красень із гордою поставою був схожим на Масарика, тому його часто сприймали за Президента. І щодо мети… Якщо троє йшли на перемогу будь-якою ціною, то соціаліст, масон Петлюра йшов на співпрацю…
– Угу. І коли ж почався той старт, можна уточнити?
– Можна. В один і той же день 31 грудня 1917 року Раднарком РРФСР визнав повну державну незалежність України і Фінляндії. Тоді Маннергейм почав вивчати фінську мову.
28 жовтня 1918 р. була відновлена державність незалежної Чехословацької Республіки.
9 листопада 1918 р. на руїнах Австро-Угорщини проголосили Австрійську Республіку. 10 листопада 1918 р. Австрія відмовилася від Галичини на користь Польщі. 11 листопада 1918 р. Пілсудський – «тимчасовий начальник» держави і верховний головнокомандувач збройними силами Польщі – зумів звільнити країну від залишків окупаційних німецьких військ; у Варшаві проголосили незалежність Польщі. Галичина опинилася у складі Польщі.
– Отже, троє переможців у човні історії виграли, бо взяли курс на перемогу; і той, хто обрав співпрацю.
Залишити відповідь