О 4-й ранку 12 вересня 1683 р. біля Каленберга під Віднем, обложеним 40- тисячним військом османів, турки атакували імператорські війська Леопольда I. Об’єднане об’єднане 67-тисячне військо Священної Римської імперії, Речі Посполитої під проводом Яна Собеського, до складу якого входило близько 4 тисяч запорозьких козаків на чолі з полковниками Гоголем і Палієм, відбили наступ, а польська кавалерія завдала потужного удару в правий турецький фланг.
Після 15 годин бою вони звільнили від облоги Відень, турецькі війська залишили поле бою і відступили в Угорщину та зупинила їх просування на захід. Турки втратили понад 15 000 чоловік убитими та пораненими, більше 5000 попали в полон; втрати союзників склали 4500 чоловік. Звинувачений у поразці, Кара Мустафа за наказом турецького султана був страчений 25 грудня 1683 року в Белграді. Наслідком цієї битви була втрата Туреччиною Угорщини та Трансільванії. У січні 1699 року Порта була змушена підписати Карловицький мир, за яким Польща повернула у свої володіння значну територію Правобережної України.
Папа Іннокентій XI на знак подяки за порятунок Європи оголосив 12 вересня Днем пресвятої Діви Марії.
Для вшанування героїзму українських козаків у Віденській битві 15 вересня 2003 р. в столиці Австрії на площі Тюркеншанцпарк встановлено пам’ятник.
Залишити відповідь