– Бєкітафф – етта какой-та татарін, – мудрствувала Софочка. – Что такоє «бєкіт»?
Мої сусідоньки наче води в рота набрали – мовчать, от і виступаю важкою артилерією. Бекет – так козаки називали сторожові пости. Бекети – запорожці-вартові. Дворянський рід Бекетових має коріння з тюрків-ординців. Сім’я мала родинні зв’язки з письменниками Сергієм Аксаковим, Олександром Блоком та Іваном Тургенєвим, ученими Дмитром Менделєєвим та Іллею Мечниковим.
Батько Миколи – морський офіцер-відставник, поміщик.
Старший брат Андрій Миколайович (1825–1902) – учений, ботанік-дарвініст, член-кореспондент і почесний член Петербурзької академії, ректор Санкт-Петербурзького університету (1876–1883), дід поета Олександра Блока. Обоє братів відмовилися від військової кар’єри, віддалися науці.
32 роки життя Миколи Бекетова пов’язане з Харківським університетом. З 1855 р. – ад’юнкт хімії, в 1859—1887 рр. професор Харківського Імператорського університету.
У 1860 р. в Харкові Бекетов читав курс «Взаємовідносини фізичних і хімічних явищ», а в 1865 — курс «Фізична хімія».
Учень М.М. Бекетова І. Бокій, який закінчив фізико-хімічне відділення одним із перших, у спогадах, підкреслював велике значення досягнутого М.М. Бекетовим «єднання фізики і хімії» на строгій математичній основі.
Професор С.М. Танатар, який працював разом з М.М. Бекетовим, писав, що дивовижна простота у спілкуванні, безмежна доброта і сердечність, прямота і природність Миколи Миколайовича заворожували кожного, хто знав його.
Академік Ф.Ф. Бейльштейн згадував, що лекції М.М. Бекетова студенти вважали найцікавішими.
У 1864 р. Бекетов досить швидко домігся відкриття в Харківському університеті першого в Європі фізико-хімічного відділення. На цьому відділенні він читав студентам курс фізичної хімії та керував практичними заняттями за визначенням щільності парів і молекулярної маси речовин, вивченню спектрів.
У 1886 р Бекетов видав свій підручник з фізичної хімії.
У 1865 р. захистив докторську дисертацію «Дослідження явищ витіснення одних металів іншими».
Не варто забувати, що Микола Бекетов був активним організатором Харківської громадської бібліотеки (нині – бібліотека ім. В.Г.Короленка), на її створення він перераховував кошти, зароблені ним під час публічних лекцій.
3 березня 1862 у Харкові народився Олексій Миколайович Бекетов, архітектор, який допоміг рідному місту знайти своє обличчя. Зять затятого українця-мецената Олексія Алчевського.
– Ти ба, яка родина! – дивувалася Хомівна, – Бекети – дійсні вартові нашої культури!
Залишити відповідь