У квітні 971 р. імператор Іоанн I Цимісхій (прізвисько Цимісхій означає «низького зросту, коротун») виступив проти князя Святослава. На чолі сухопутної армії, він відправив на Дунай флот із 300 кораблів, щоб відрізати русичам шлях до відступу. 23 квітня 971 р. візантійські війська взяли в облогу Доростол (нині Силістрія), у якому оборонялися русичі на чолі з Святославом.
Через три місяці, 23 липня 971 р., було укладено мирний договір київського князя Святослава з візантійським імператором Іоанном Цимісхієм. Умови русичів Іоанн Цимісхій прийняв без обговорення.
Чи свідчить угода про престиж Київської держави як європейської монархії? Судіть самі…
Святослав з військом мав піти з Болгарії, візантійці забезпечували його воїнів (22 тисячі чоловік) запасом хліба (20 кг на воїна) на два місяці.
Святослав вступав у воєнний союз із Візантією, відновлювалися торгові стосунки. Князь Святослав пообіцяв ніколи не воювати з Візантією, Болгарією чи візантійськими володіннями в Криму, і зобов’язався приходити на допомогу Візантії, якщо на неї нападе ворог, тобто фактично визнав васальну залежність Русі від Імперії. Виконуючи умови договору, Святослав видав візантійських полонених, що ще залишилися живі у Доростолі, і відправився на Русь.
Втім, за кожним союзом треба ока та й ока: візантійці зрадили Святослава – повідомили печенігам про час, коли він ітиме додому через пороги. На Хортиці орда оточила русичів; у кривавому бою загинув князь Святослав.
Залишити відповідь