UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Георгій Вернадський

Георгій Вернадський

Георгій Вернадський побачив світ 20 серпня 1887 р. у м. Санкт-Петербург. Батько: відомий вчений-природознавець Володимир Іванович Вернадський (1863-1945) та Наталії Єгорівни Старицької (1860-1943). Ім’я хлопчик дістав на честь діда по матері – Старицького Єгора Павловича, відомого фахівця в галузі державного права, сенатора, дійсного статського радника, члена Держради (з 1879 р.). Другий дід – Іван Васильович Вернадський – відомий науковець, доктор історичних наук.
У 1889 р. родина Вернадських переїхала до Москви. Георгій здобув домашню освіту, згодом вступив до 5-ої московської класичної гімназії, яку закінчив із золотою медаллю (1905). Того ж року Г.Вернадський став студентом історико-філологічного факультету Московського університету. Учень Ключевського та Платонова під час революції 1905-го мусив виїхати за кордон. Навчався в Берлінському та Фрайбурзькому університетах. На все життя Г.Вернадський зберіг любов до історії, вивчення мов і колекціонування історичних джерел і старих грамот.
У листопаді 1908 р. Георгій Вернадський одружився зі своєю троюрідною сестрою Ніною Володимирівною Ільїнською, яка стала його супутницею на все життя. За 15 днів до Жовтневого перевороту блискуче захистив у Петербурзькому університеті дисертацію, присвячену російському масонству доби Катерини II.
У роки визвольних змагань жив у Києві та Сімферополі (викладав у Таврійському університеті). У вересні 1920 р., за порадою П. Струве (1870-1944), був призначений завідувачем відділу друку в уряді барона П.Врангеля (за іншими джерелами – його було призначено міністром народної освіти). У 20-ті роки активно співпрацював із Українською академією наук. Його праці були опубліковані у виданнях Комісії з вивчення історії західно-руського та українського права, очолюваної М. Василенком.
1 листопада 1920 р. Георгій Володимирович із дружиною разом із залишками армії Врангеля емігрував до Константинополя, а через три місяці – до Афін.
У 1922—1927 рр. був професором Карлового університету в Празі, у 1927—1956 рр. — професором Єльського університету в США. 19 серпня 1927 р. трансатлантичний лайнер «Аквітанія» доставив родину Вернадських до США. Америка стала останнім пунктом їх блукань світом. У перший рік перебування в США Вернадський одержав замовлення на написання однотомної історії Росії. Книгу було вперше надруковано у 1929 р. і згодом неодноразово перевидано.
У 1927 р. Георгій Володимирович був прийнятий на посаду “research associate in history” («вільного дослідника») у Єльському університеті. У 1933 р. в Лондоні англійською мовою вийшла з друку книга «Ленін. Червоний диктатор», яку йому замовив директор Гуверівського університету Ф.Голдер.
Особливе місце в дослідженнях ученого посідала історія України: «Давня Русь», «Київська Русь», «Монголи і Русь», «Богдан — гетьман України». Вчений відзначав прогресивність західних впливів на розвиток України та Росії.
Під час Другої світової війни Вернадський уважно стежив за розвитком подій у СРСР. Переживав він і за долю своїх батьків, які залишилися в Союзі, з якими він так і не зустрівся (останній раз він бачив батьків у Західній Європі восени 1936 р. Мати померла у 1943 р., а у 1944 р. – він одержав дозвіл на приїзд до СРСР для побачення з батьком. Але напередодні відльоту дізнався про його смерть). Післявоєнні роки принесли помітне полегшення життя Вернадських. У 1946 р., у віці 63 років, після майже 20 років викладання в Єльському університеті, Георгій Володимирович отримав звання професора. Безпосередньо перед цим йому був наданий Фулбрайтський грант для роботи в Англії протягом року та запропонована посада професора в лондонській школі слов’янських і східноєвропейських досліджень.
Георгій Володимирович працював до самої смерті, за 86 років життя створив близько 300 праць.
12 червня 1973 р. у Нью-Гейвен, штат Коннектікут, США, упокоївся син Володимира Вернадського, онук Івана Вернадського та Єгора Старицького – 86-річний Георгій (Джордж) Володимирович Вернадський, історик і правознавець українського походження.

Чер 12, 2019Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Усьо па плану?Батько папараці галичанин
You Might Also Like
 
Костянтин Іпсиланті
 
Червоні канібали
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image6 years ago Видатні люди913
Недавні записи
  • Галина Севрук. Корені
  • Микола Береславський
  • Микола Федюк
  • Сергій Сміян
  • Грицько Чубай
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожникживописецькозацтвочервоний терордисидентперекладачкозакиграфікТарас ШевченкогетьманісториккомпозиторОУНскульпторБогдан ХмельницькийбієналепейзажистХарківакторКапністкороль ФранціїМосковіяжурналісткалікармитрополитграфікаСергій КорольовбойчукістпортретистпейзажІван АйвазовськийкраєзнавецьілюстраторхудожницяОлег ОльжичОсип КуриласконцтабірЯрослав МудрийбойчукістиІван ФранкоВовкІван Сошенко
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok