Субедей – син коваля з племені урянхаїв почав звичайним воїном і став цінним «псом війни» у Чингісхана й Угедея. Він пройшов шлях від Монголії до берегів Андіатичного моря. Допомогли Субедею отримувати перемоги малими силами талант і рідкісна рішучість, лисяча хитрість і розумна обережність; уміння уникати прямих конфліктів, берегти сили, заманювати противників у пастки. Крім того Субедей мав чудову розвідку, умів збирати відомості про майбутніх супротивників.
Керував 20 кампаніями, серед яких: у 1223 р. разом із своїм другом командиром Джебе керував монгольськими військами у битві на Калці. Битва на Калці – особистий тріумф Субедея. Він напередодні з’ясував усе про князів, зрозумів, що Мстислав і Данило Галицький не зможуть домовитися, тому дав їм зробити перший крок…
Субедей брав участь у походах Батия на Русь у 1237—1240 рр. і на Центральну Європу у 1241—1242 рр. У 1240 р. вони захопили Переслав і Чернігів, підступили до Києва. Три місяці тримали місто в облозі. У грудні взяли Київ.
12 березня 1241 р. монгольські війська на чолі з 65-річним ханом Субедеєм штурмом оволоділи укріпленим проходом між Нижніми та Верхніми (Руськими) воротами у Карпатах. У квітні Бату та Субедей розбили угорців біля річок Тиса та Солона. Король втік. Монгольські сотні переможно дійшли до берегів Адріатики.
Субедей вважається одним з чотирьох найвидатніших полководців Чингізхана і Монгольської імперії.
Залишити відповідь