– Перемикаю канали і чую: «Пабло Пікассо», – бурчить Хомівна. – Скільки їздила, в жодному нашому музеї не бачила його картин.
– Правильно, бо у державних музеях України робіт Пікассо немає.
– Що? У всенькій Україні немає творів Пікассо?
– Чому немає? Є твори Пікассо у приватній колекції Олександра Фельдмана. Чотири роботи Пабло Пікассо в оригіналі знаходяться у сільському музеї Пархомівки за 100 км від Полтави. Є у цьому музеї дві «пікассовські» кераміки: розписані майстром таріль «Пірнальниця» та ваза «Людина і сова», що їх передав московський Музей імені Пушкіна. Дві картини — «Голуб миру» та «Портрет Фредеріка Жоліо-Кюрі», подарував шкільному вчителеві Опанасу Луньову для музею друг Пікассо – журналіст Ілля Еренбург.
Про це він написав у листі: «Вибач, Пабло, але твої роботи я подарував якомусь сільському вчителеві, в його сільську галерею. Я думаю, вони там потрібніші. Ти мене зрозумієш.»
– Всесвітньовідомий “Голуб миру”? Я правильно розумію?
– Так, сонечко, голуб миру, створений 1961-го.
– А що у Пікассо були й інші голуби?
– О, голубів і голубок за 91 рік життя написав майстер чимало… Почалося все з татуся, затятого голуб’ятника та художника. Батько – Хосе Руїс Бласко – учитель малювання, любив малювати цих птахів, правда марудну роботу (малювання ніжок) довіряв синові.
– У 1949 р. Луї Арагон випросив у Пікассо малюнок міланського голуба, якого подарував художнику Анрі Матісс. Це зображення з’явилося на афішах Конгресу руху за мир. У день відкриття Конгресу Франсуаза Жило народила дочку Пікассо. Батько дочку назвав Палома, що іспанською означає — голубка.
– У 1961-му Пікассо створив «Голубку з гілкою оливи», яка знаходиться у музеї Прохорівки.
– Ти ба…
– А пам’ятаєш анекдот тих часів про Пікассо? Художня виставка в Парижі. Пікассо забув своє запрошення. Його не пускають:
— Доведіть, що ви Пікассо.
Він одним помахом олівця зобразив голуба миру, і його пропустили. Фурцева теж забула запрошення, її не пускають.
— Я – міністр культури СРСР!
— Чим ви можете це довести? От Пікассо забув запрошення, так він зробив малюнок.
— А хто такий Пікассо?
— Все добре, пані міністр культури, можете пройти!
Залишити відповідь