Чому переможна битва закінчилася невигідним договором ?
Чому того ж дня (20 серпня) козаки першими залишили поле битви та вирушили з-під Зборова на схід? За давнім військовим звичаєм, переможені першими залишали поле битви.
15 серпня 1649 — Під Зборовом (тепер Тернопільська область) об’єднане військо козацької армії Богдана Хмельницького і татар хана Іслам-Гірея ІІІ розбило польське королівське військо Яна ІІ Казимира (Зборівська битва).
Вранці 16 серпня королівська армія, якою командував Ян ІІ Казимир, опинилася в катастрофічному становищі, тому після обіду король пішов на таємні переговори з кримським ханом Іслам-Гіреєм ІІІ. Він пообіцяв татарам велику грошову винагороду, дозвіл брати ясир і грабувати українські землі на шляху до Криму. Хан спокусився і зажадав, щоб Б. Хмельницький припинив битву.
Не маючи сил на одночасну війну проти поляків і татар, гетьман змушений був розпочати переговори та 20 серпня укласти невигідний для України Зборівський договір. Україну після Зборова описано в “Літописі Самовидця”: “І Хмельницький з ханом кримським, розпустивши орду, приставивши кожному мурзі козаків. І до багатьох міст козаки татар приводили, і людей татари у неволю забирали, а козаки маєтність забирали, і міста ті значно спустіли”. Цей ясир був чи не найтемнішою плямою Зборівської угоди, хоча у самому документі про нього не згадувалось.
Залишити відповідь