Томаш Масарик знав английську, грецьку, італійську, латину, німецьку, польську, російську, сербську, словацьку, угорську, французьку, чеську; вивчав арабську та санскрит. Молодий доктор філософії викладав в університеті Лейпцига, винаймав житло у Герингів. Влітку 1877 р. до хазяїнів зі США приїхала гостя – Шарлотта Гарріг, дочка впливового фінансиста, голови правління Нью-Йоркського комерційного банку. Томаш і Шарлотта познайомилися. Недавно дівчина жила у Герингів (друзів її батьків), була студенткою місцевої консерваторії, мріяла про кар’єру піаністки, але в кінці третього курсу отримала травму, після чого про професійну кар’єру годі було мріяти. Шарлотта і Томаш ходили в театр, відвідували концерти. Одного липневого дня під час прогулянки на човнах фрау Геринг мало не втонула: її врятував Т. Масарик.
Юнак став героєм для Шарлотти. Наступного місяця вони заручилися. Після поїздки молодих до США її батьки неохоче погодилися на шлюб з умовою: ні цента посагу! Заради кохання Томаш Масарик відмовився від приданого. 15 березня 1878 р. у Нью-Йорку Масарик і Шарлотта Гарріг одружилися. Після весілля Томаш прийняв нестандартні рішення: приєднав до свого імені прізвище дружини – став Томашем-Гаррігом Масариком (ТГМ). Абревіатура ТГМ – фірмовий знак ученого й політика не тільки в Чехії, а й у всьому світі; католик Масарик перейшов у Євангелічну реформатськую церкву. Молоді жили у двох кімнатках у Відні, в університеті не платили, заробіток Томаша був у школі та з репетиторства. Масарики бідували, охоче їздили до його батьків, щоб підгодуватися і отримати гуманітарну допомогу. Але сильний чоловік поєднав долю з сильною жінкою. Заради майбутнього чоловіка Шарлотта вивчила чеську мову, народила Томашу-Гаррігу шестеро дітей: Алісу, Герберта, Яна, Елеонору, Ольгу та Анну (померла немовлям) і виховала їх чехами. Шарлотта створила чеську родину і переконала Томаша переїхати до Праги (чеський лідер має жити у столиці Чехії). З 1882 р. Масарик був професором Празького університету.
Його обрали депутатом парламенту австрійських земель (рейхсрата) в 1891—1893 і 1907—1914 рр.
1900 р. заснував чеську Прогресивну партію.
25 травня 1908 року у дебатах про польсько-українські відносини у Львові Масарик виступив на захист прав українців.
4 червня 1915 р. в Цюріху, а 6 червня в Женеві Масарик оголосив промови, у яких вперше публічно поставив вимогу поділу Австро-Угорщини і відновлення після 1620 року незалежної чеської держави. За що 4 вересня 1915 р. був визнаний у Відні державним зрадником і засуджений до страти. Масарик взяв найменшу дочку і таємно перетнув кордон.
За політичну діяльність чоловіка Шарлотта відсиділа кілька місяців в австрійській в’язниці.
Залишити відповідь