UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Михайло Задніпровський

Михайло Задніпровський

9 червня 1980 р. у Києві помер актор Михайло Задніпровський. Йому було тільки 56.
Народився Мишко Буряченко (справжнє прізвище) 9 січня 1924 р. у с. Кам’янка на Черкащині. Він продовжив старий козацький, гайдамацький рід у знаменитій Кам’янці декабристів, Чайковського. Його батько мав вищу освіту, був головним бухгалтером на косарських спиртових заводах, грав у народному театрі. У театрі він і зустрів своє кохання, майбутню маму Михася. Прислуховувався хлопчик до заборонених розмов старих про Холодний Яр.
Коли почалася радянсько-німецька війна, 17-річний Мишко дописав собі у документах рік і разом із хлопцями пішов пішки з Кам’янки до Дніпропетровська. Отак і потрапив на війну. Артилерія, військова розвідка, сорокап’ятки. Балотон, Будапешт і Бухарест. Війну закінчив у Празі. Мав три поранення. Там загубив свої ноги – вени стали, мов ґрона винограду. А після війни Михайлові сказали, що він обманув «родину и Сталина», коли виправляв документи. Дослужував ще рік, працюючи в ансамблі пісні і танцю Кавказького військового округу.
Відразу по демобілізації Михайло приїхав у Київ — вступати в театральний інститут. Двометровий статурний лицар із невимовно прекрасним оксамитовим баритоном («Це не голос, а орган!» — казав про його голос співак Іван Козловський. У приймальній комісії Михайла помітила дочка ректора Юля Ткаченко. Почала банально: «Що Ви читаєте?» «Щось та читаю!» А потім уже й не опирався: здався у солодкий полон на все життя.
В інституті Михайло Задніпровський був лідером. Перед випуском однокурсники одружилися. У 1950 р. Гнат Юра запросив їх на сцену Українського драматичного театру імені Франка в Києві. Перша роль Назара Стодолі принесла Михайлові удачу. Пізніше ім’я Назара отримає онук. Гідно став молодий актор поряд із такими зірками, як Бучма, Ужвій, Шумський, Яковченко.
12 червня 1953 р. у Михайла та Юлії знайшовся син, якому передали дідове ім’я – Олександр (Лесь) Задніпровський. А свої перші кроки Лесь зробив на землі Кам’янки. Часто потім вони з батьками сюди приїздили. Тато малював натюрморти: соняшники, чорнобривці. Любив погомоніти з сусідами, родичами, геніально розповідав анекдоти.
Успіх у театрі, у кіно (боцман Семенович «Роман і Франческа», «Рим, 17», «Доля Марини»), Шевченківська премія. Важко було акторам у рамках казарменого мистецтва, тому й називали театр «цвинтарем надій». Михайло Задніпровський на долю не скаржився: витягав ролі-одноденки.
Та все частіше мучали тромби, лікарі пропонували ампутацію. Та який актор без ніг?! Задніпровський відмовився: будь що буде! Часто ночами просиджував у ванні з холодною водою. Особливо після стресів, а вони ж були: то Лесь провалив вступні екзамени в театральний, то анонімка, що актор розводить «сімейщину» – хоче забрати в театр Франка сина з невісткою. Леся, його україномовного Леся віддати до російського театру! Втішала тоді батьків актриса Опалева, яка говорила: « Сашенька всё равно вернется, он такой же, как вы, только в ссылке…
Чотири роки Лесь грав російські драми. Так батько й не побачив сина на своїй сцені. Переніс операції, штучні вени, зараження…
Лесь повернувся, коли батька не стало, у п’єсі, де тато мав грати Кармелюка. Сина (правнука Михайла Олександровича) Назар назвав Михайлом, а дочку Юлією.

Чер 9, 2017Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Портрет П. КулішаГеоргій Гончаренко
You Might Also Like
 
Діонісій Балабан
 
Достаток

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image5 years ago Видатні люди2,182
Недавні записи
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
  • Символ мандрівника-українця на чужій землі
  • Федір Яхимович
  • Микола Плав’юк
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.