У Вільно упродовж року Тарас Шевченко відвідував лекції професора Вільнюського університету Йонаса Рустемаса. Квитки на лекції юнак отримав від своєї хазяйки Софії Енгельгардт. Під час навчання Тарас познайомився з Францеком Гусиківським, братом коханої Ядзі (Ядвіги). Не раз Шевченко з Ядзею блукав містом, прогулюючи лекції професора. Наука від цього постраждала, але юнак набув першого сексуального досвіду і написав перший вірш польською мовою.
– Чи багато ми знаємо про першого Тарасового вчителя?
– Чому Нестор Кукольник раптом розщедрився і дав ці квитки? Це ж майже детективна історія.
Йонас Рустемас народився у 1762 р. у християнському передмісті Перого Константинополя. Мати – француженка, батько мав вірменське або грецьке походження. Зовсім малим він потрапив на землі Поділля з Адамом Казимиром Чарторийським (1734-1823). Відомо, що десятилітній хлопчик дивував прекрасними знаннями французької. У домі Чарторийських у Пулаві жив учитель-художник Жан-Пєр Норблен (1745-1830), він виховував таланти Рустемаса. Коли вчитель переїхав на постійне проживання до Варшави, хлопчик поїхав з ним. Рустемас закінчив Варшавську школу у 1785 р. і вивчав мистецтво. З 1788 року Ізабела Чарторійська, її дочка Марія з чоловіком Людвігом Вюртембергом відправилися в Німеччину. Разом із ними поїхав і Йонас Рустемас. У Німеччині він протягом двох років поліпшував свої художні навички.
З 1790 р. після повернення з Німеччини Рустемас жив у Литві, подорожуючи з маєтку в маєток. Він писав портрети, садиби, давав приватні уроки малювання.
З 1794 р. він жив у Варшаві, але бурхливі події заставили художника виїхати з міста назавжди. З 1797 р. Рустемас почав працювати у Вільнюському університеті, викладав малюнок і живопис. Упродовж 35 років художник працював в університеті.
У 1800 році молодий вчитель малювання удостоєний ступеня магістра мистецтв. З 1803 року йому доручили уроки малювання у Вільнюському університеті та підпорядкованій гімназії. У 1811 р. він був обраний і затверджений професором малювання, в 1812 році удостоєний звання радника Chamber, від 1819-го – начальник відділу. 1820. J. Rustemas провів у відділах виставки художніх робіт, і з 1822 року. він проводив їх кожні 2 роки, навесні.
Крім того Рустемас отримував замовлення від відомих сімей: Oгінських, Радзивіллів, Тишкевичів, Sniadieckius і інші. Йонас Рустемас Teklė Sulovskytė-Fiorentinienė su anūke (Текле Суловскіте-Фіорентинене з онукою).
Це були портрети дуже високої художньої цінності, деякі з його робіт порівнюють із роботами Франсіско Гойї.
Виконуючи замовлення багатіїв, Рустем не забував про школу життя – він першим у Литві почав творити портрети звичайних людей у повсякденному житті. Автопортрет у фесці.
Приклав свою руку Джон Рустемас і до виготовлення гральних карт із власними портретами, гумористичні, саркастичні (гральні карти були надруковані на мідній або латунній пластини, де був бажаний малюнок, що пройшов цензуру царського уряду.
Під час повстання 1831 р. університет спорожнів, професор підтримав бунтівних студентів. Рустемас надав свій будинок у Вільнюсі пораненим повстанцям.
Звичайно, останні роки життя художник був без роботи; провів у маєтку Дукштас. Там Йонас Рустемас і помер 21 лютого 1835 р., похований в старих церковних Дукштасу.
Залишити відповідь