UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Микола Макаренко – оборонець Михайлівського Золотоверхого

Микола Макаренко – оборонець Михайлівського Золотоверхого

Історик Мака́ренко Мико́ла Омелянович відмовився підписати акт на знесення Михайлівського Золотоверхого монастиря, за що був страчений 4 січня 1938 р. окупаційною владою.
Микола Омелянович Макаренко народився 4 лютого 1877 року у с. Москалівці на Сумщині у багатодітній селянській родині. Подолав хлопчина довгий шлях науки: початкова школа, Лохвицька гімназія, Центральне училище технічного малювання барона А. Штігліця у Петербурзі (під час навчання потоваришував із однокласником Миколою Еріхом), і Петербурзький Археологічний інститут. Кожного літа Макаренко виїжджав на археологічні розкопки. Упродовж 17 літ він обіймав посаду кустоса в Ермітажі. За цей час у найпрестижнішому часопису «Старые годы» з’явилося понад 70 публікацій ученого.
Микола Омелянович Макаренко, щирий українець, «бывший надворный советник Министерства народного просвещения» одним із перших прийняв громадянство УНР. З 1918 року Микола Макаренко в Києві, дійсний член ВУАН, директор Музею мистецтв (колекція Ханенків). Йому вдалося упорядкувати колекцію, створити музейну бібліотеку, хоч тоді музеї були на самовиживанні, самофінансуванні. Сам директор музею разом із дружиною та сином Ором (єдину дитину вчений назвав скороченим іменем єгипетського бога сонця, що сходить, Геруса) та улюбленим бульдогом мешкали у кімнатці при музеї.
У 1924 р. Микола Омелянович описав зібрання козацьких клейнодів Ермітажу і довів, що козацькі прапори мали переважно жовті та блакитні кольори. Після цього колекція прапорів «раптово зникла», а автора праці віддали під суд. Звинувачення полягало у тому, що заборгувавши платню за квартиру, хоч «жалування» професор рідко отримував. Тоді вченого відправили з Києва у Ромни. Макаренко опікувався справами Роменського музею, склав реєстр пам’яток Полтавщини, вів археологічні дослідження Ольвії, пам’яток трипільської культури, Крейдищанського кургану на околиці Сум. Він увійшов до комісії з організації охорони та збереження Києво-Печерської лаври. При дослідженні Густинського монастиря сталося непоправне: 17-річний син Ор втопився в річці Удаї, де він брав участь у археологічній експедиції батька, але й ця трагедія (кажуть, спланована владою) не приборкала Макаренка. Лишився тільки портрет незабутнього Орика у книзі Миколи Макаренка про Ольвію.
У 1930- 1931 р. р. вчений разом із другою дружиною Анастасією Сергіївною Федоровою досліджував Маріупольський могильник. Робота була надтерміновою, бо на лівому березі р. Кальміус при її впадінні в Азовське море на місці могильника будували завод «Азовсталь» (Умів старший брат знаходити місця для будівель!) Працюючи до повного виснаження, Макаренко врятував 130 поховань другої половини V тис. до н. е, 4 поховання енеолітичної скелянської культури. 1933 року побачила світ монографія Миколи Омеляновича «Маріупольський могильник». Микола Макаренко був у складі комісії ВУАН, яка вивчала археологічні пам’ятки на місці майбутнього Дніпрогесу.
У 30-ті роки у Києві розпочалося нищення споруд Православної церкви, від рук більшовиків загинуло близько 150 храмів. Зруйнували шедевр Братський Богоявленський собор, останки гетьмана Сагайдачного вивезли на сміттєве звалище. Вночі троє вчених-археологів їх потайки перепоховали. Одним із тих сміливців, які віддали шану гетьману, був Микола Макаренко, маляр, археолог, історик мистецтва.
У 1934 р. Микола Омелянович став єдиним ученим, хто відмовився підписати акт на знесення Михайлівського золотоверхого собору. Одразу ж його арештували за участь у контрреволюційній антирадянській організації й вислали на три роки в Казань. А за ним поїхала радянська декабристка 56 – річна Анастасія Сергіївна Федорова -Макаренко. Вона покинула комфортну квартиру в академічному будинку на вул. Левашівській 17-А, у Києві та поїхала жити в дерев’яний будиночок, де воду треба було носити з вулиці, де «все удобства во дворе». Він викладав у художньому технікумі, консультував Центральний музей, реставрував Петропавлівський собор.
А органи роздумували: Не скорився українець? – Знову арешт за участь «у контрреволюційній групі фашистського напрямку» і вирок: три роки таборів. А через рік Макаренка – учасника «кадетсько-монархічної організації» – було засуджено до страти. 26 грудня 1937 року постановою «трійки» Миколу Макаренка було присуджено до розстрілу.
4 січня 1938 року у Новосибірську професора мистецтвознавства, фахівця всесвітнього рівня з рунічного письма, порядного й мужнього українця було таємно розстріляно. Та Анастасія Сергіївна цього не знала. Вона була переконана, що її чоловік ні в чому не винен і зверталася до всіх державних установ.
У квітні 1966 року 83-річна Анастасія Сергіївна звернулася в Томське управління КДБ з проханням переглянути справу М.О. Макаренка. Читаючи довідку про реабілітацію чоловіка, вона померла.

Січ 4, 2016Ганна Черкаська
FacebookTwitter
"Гайдамаки" Т. Шевченка. Василь ГригоровичМіхал Чайковський
You Might Also Like
 
Мак цвіте один день
 
Михайло Муравйов
Comments: 1
    • Ганна Черкаська
      8 months ago

      Унікальна Людина! Його мають учити в школах на уроках історії

      ReplyCancel
Pingbacks: 1
  1. Микола Макаренко – оборонець Михайлівського Золотоверхого - Інформаційний сайт газети "Срібна Земля"
    53 years ago

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 years ago 2 коментарі Видатні люди4,241
Недавні записи
  • Справи церковнії
  • За кого не вмирав хоробрий мій народ?!
  • Земна зірка. Айстра
  • «По мощах єлей!»
  • Владислав І – нащадок Ярослава Мудрого
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2022 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.