UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Швед із Донеччини

Швед із Донеччини

Олександр Брессем народився 15 липня 1905 року в селі Олександро-Шультине Костянтинівського району Донецької області. Його пращур полонений швед Брессем армії Карла XII ще за часів Петра І поселився на землі Донеччини.
У цьому селі, історія якого пов’язана з іменем генерал-лейтенанта Петра Степановича Котляревського, пройшло дитинство та юність Сашка.
Батько хлопчика Леопольд Брессем працював машиністом-механіком, мати опікувалася домашнім господарством. Коли малому ледь виповнилося два роки, батько помер (1907). На руках овдовілої жінки залишилося п’ятеро дітей, злидні та нужда обступили з усіх боків. Сашко ріс старанною дитиною, освіту здобув у церковно-приходській школі, яку закінчив із відзнакою. Після – вступив до Вищого початкового залізничного училища в Синельникові, закінчив 15-річним (1920). Пішов працювати: секретарем загального відділу Трудсобеза Ревкому; асистентом інспектора праці з молоддю; секретарем товариського суду.
Коли Учкпрофсож переїхав до м. Олександрівська (Запоріжжя), Брессема перевели на посаду роботи на транспорті: працював комерційним і технічним конторником, дослужився до рахівника матеріального столу руху Південної залізниці.
Та мрія про сцену не полишала Хвилю. Талановитий парубок розпочав кар’єру актора у самодіяльній драм студії імені В. Воровського (1922). За два роки (1924) Сашко витримав іспит до Державного українського пересувного театру ім. М. Заньковецької. Коли Брессема взяли актором у трупу, він змінив прізвище на сценічне – Хвиля. Правда, за два роки зіграв кілька невеликих ролей: Лодовіко («Отелло»), почтмейстера («Ревізор»), Алупкіна («Сніданок у предводителя»), султана («Запорожець за Дунаєм»).
Далі був театр Леся Курбаса «Березіль» (1926-1934). Ролі: Гусак («Диктатура» Івана Микитенка), Балтієць («Загибель ескадри» Олександра Корнійчука). Харківський Драматичний театр ім. Шевченка (до 1941). Зіграв: Гайдай («Загибель ескадри»), Платон Кречет («Платон Кречет»), Богдан Хмельницький («Богдан Хмельницький»), дон Гуан («Кам’яний гість»), Назар Стодоля («Назар Стодоля»).
Дебютував Олександр Хвиля у фільмі Олександра Довженка «Іван» (1932) у ролі військового оратора. Згодом він відтворив роль Устима Кармелюка у пригодницькій стрічці Георгія Тасіна; пана Барабаша («Тарас Шевченко»).
Олександр Леопольдович упорядкував родинні стосунки: забрав до себе маму (померла 1943), одружився з Анною Іванівною Тимофеєвою (1908–1988), народилася донечка Інесса Хвиля (1937–2016).
З 1941 року працював на різних кіностудіях Союзу, з 1946 року — актор Театру-студії кіноактора в Москві.
Створив незабутні образи капітана-китобоя Гуля в екранізації роману «П’ятнадцятирічний капітан» (1945), тренера Буше «Борець і клоун» (1957), козака Корнія Чуба за повістю Миколи Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки» (1961), священика в комедії «Королева бензоколонки» (1962) з коронною фразою «Дві по сто і в один посуд. До напівмір не звик!».
О. Хвиля створив цілу галерею добрих, теплих образів у кіноказках Олександра Роу. Олександр Леопольдович знявся у ролі слуги Чахлика Лисого у казці «Вогонь, вода і… мідні труби»; королівського обер-кухаря («Королівство кривих дзеркал»); мудреця-мовчальника («Марія-майстриня»), герцога де ля Бика («Варвара-краса, довга коса»), Вітру Вітровича («Золоті роги»). Незабутнім голосом Олександра Леопольдовича говорять герої мультиків «Казки про старий кедр» і «Дочки сонця».
Робота у фільмі «Морозко» посіла перше місце на Венеціанському кінофестивалі в номінації «Лев Сан-Марко – Гран-прі». Його образ Морозка був таким вдалим, що Хвиля виконував роль Діда Мороза на новорічних святах у Кремлі довгі роки.
Нарешті і Леонід Гайдай запросив Хвилю знятися у культовій комедії «Діамантова рука». Олександр Леопольдович зіграв метрдотеля й за сумісництвом спільника контрабандистів Бориса Савелійовича в ресторані “Плакучая Іва”.
У 1971 році Олександр Хвиля зіграв господаря крамниці, який розповідає про пригоди винахідливого Остапа Бендера, в екранізації роману Ільфа та Петрова “12 стільців”
17 жовтня 1976 року після довгої хвороби Олександр Леопольдович Хвиля помер.

Лип 15, 2015Ганна Черкаська
FacebookTwitter
15 липня 1919Співучий символ України
You Might Also Like
 
31 серпня 1919
 
Відлуння планового ядерного вибуху
Comments: 1
  1. van Shtroff
    7 years ago

    Дякую, пані Ганно! Навіть не здогадувався… А Морозко? Неповторний Дід Мороз! Хіба ще був такий в совковому кінематографі ?

    ReplyCancel

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 years ago 1 Comment Видатні люди1,636
Недавні записи
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
  • Символ мандрівника-українця на чужій землі
  • Федір Яхимович
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.