UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Микола Юнаків

Микола Юнаків

5 грудня 1871 року у Чугуєві (Харківщина) народився Микола Юнаков (Юнаків), нащадок старовинної родини шляхтичів, генерал-полковник, українізатор армії УНР.
Про своє походження він писав у вересні 1927 року: «Дід мій, як мені відомо, був полковником Бузького козацького війська, що на старість осівся біля містечка Новий Буг на Херсонщині у місці збігу р. Інгулу з р. Сагайдаком. Там він мав досить велику власність, яка потім перейшла у спадщину до мого батька, де я ще хлопчиком не один раз бував. Прізвище моє складається з кореня «юнак» та приставки «ів». Корінь, звичайно, слов’янський (український, сербський, болгарський, польський, але в жодному разі не московський). Приставка ж являється або наслідком примусового обмосковлення, яке, як відомо, часто практикувалося в Росії у ХVІІІ-му столітті, або є звичайним українським придатком до кореня прізвища якогось з моїх предків у значенні — «юнаків син», що також було звичайним частим явищем в Україні.
Мати Миколи родом із Харківщини з давнього українського роду Пісоцьких. Була вона стихійною українкою, називала себе «малоросіянкою», але все життя підтримувала в дітях любов до рідної мови, пісні, національного вбрання, рідних звичаїв й мистецтва.
Дитинство Микола Юнаків провів в Україні, а здобував військову освіту в митрополії, там відбував службу батько – генерал від інфантерії Леон Юнаков.
Микола Юнаків отримав найкращу військову підготовку: навчався в Орловському кадетському корпусі, Павлівському юнкерському училищі у Петербурзі (1891), служив у ранзі підпоручика у лейб-гвардії Семенівському полку (Петербург).
У 1897 р. закінчив із відзнакою Миколаївську академію Генерального штабу. Микола Юнаків займав різні посади старшин генерального штабу аж до начальника штабу дивізії включно; одночасно він викладав воєнні науки в Оранієнбаумській офіцерській стрілковій школі та в Пажеському кадетському корпусі. В 1907 р. М. Юнаків у званні полковника почав свою службу в Академії Генерального Штабу, де здобував високу воєнну освіту, на посаді викладача воєнних наук, начальника курсу. Як воєнний історик, Юнаків досліджував історію Північної війни, операцій шведської армії в Україні 1708 — 1709 рр. У 1909 р. написав 2-томник про війну 1707 — 09 pp. У 1910 р. захистив дисертацію, удостоївся за неї премії Уварова і став професором кафедри військового мистецтва.
У 1912 р. отримав звання генерал-майора.
У лютому 1914 р. призначений командиром 37-ї піхотної бригади. У роки Першої світової війни — на Південно-Західному фронті. Займав посади командира бригади, начальника штабів 25-го армійського корпусу, 4-ї армії, командира 7-го армійського корпусу і командувача 4-ї армії.
Генерал-лейтенант з квітня 1916 р. З кінця 1916 р. — командувач 8-ї російської армії.
Після утворення Української Центральної Ради активно підтримував рух за українізацію 8-ї армії, за що наприкінці грудня 1917 р. наказом більшовицького головнокомандувача російської армії прапорщика Миколи Криленка генерал був звільнений і направлений у розпорядження голови Реввійськради Льва Троцького.
У квітні 1918 р. вступив на службу до Української армії, де переважала російська мова. М. Юнаків зібрав працівників, які володіли українською, створив українську державну Академію Генерального штабу і очолив її. Працював над створенням військових статутів та організації мережі військових навчальних закладів. За часів Директорії — помічник Головного інспектора Армії УНР, очолював Інструкторську школу старшин, продовжував військово-наукову діяльність. У серпні 1919 р. — начальник штабу Головного Отамана об’єднаних армій ЗОУНР і УНР. За участю Юнаківа було розроблено і блискуче проведено у серпні 1919 військову операцію з визволення від більшовицьких військ Правобережної України і звільнення Києва. У 1920 р. генерал-полковник М. Юнаків (єдиний у нашій армії генерал такого рангу) обійняв посаду військового міністра. Із січня 1921 р. — М. Юнаків у м. Тарнов: радник військового міністра, військовий міністр, член Вищої військової ради УНР, Ради Українського Центрального комітету в Польщі, очолював Українське військово-історичне товариство. Написав низку військово-історичних праць, автобіографічні «Матеріали для мого життєпису». Через тяжку хворобу з 1927 р. відійшов від активної громадської діяльності.
Помер Микола Юнаків 1 серпня 1931 р. на 59-му році життя, похований у м. Тарнув (Польща).

Гру 5, 2019Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Козацькі клейноди5 грудня 1994 р. Меморандум
You Might Also Like
 
Автор терміну “розстріляне відродження”
 
Лінгвоцид

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image3 years ago Видатні люди699
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.