UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Олександр Смакула

Олександр Смакула

9 вересня 1900 р. в село Доброводи Збаразького району на Тернопільщині поверталася з церкви Марія Смакула. Враз вона зойкнула й опустилася на лісову стежину – і народила Санька – дитя Божого благословення. Учився хлопчина у сільській початковій школі, згодом в українській гімназії Збаража. Відмінник мав хист до природничих наук та іноземних мов, кращий учень Мирона Зарицького кинув навчання і записався в січові стрільці. Пройшов Олександр з боями все лихоліття – і знову сів за парту. Знайшов він там Романа Миколаєвича – побратима та співавтора на все життя. У 1922 р. закінчив із відзнакою навчання у Тернопільській гімназії.
За порадою математика Мирона Зарицького Смакула вирушив до Геттінгена, вступив до університету Георга Августа. У 1927 році він успішно захистив докторську дисертацію на тему «Абсорбційні спектри лужно-галоїдних фосфорів, активованих металами – сріблом та міддю». Професор Роберт Поль залишив свого учня асистентом у фізичному інституті.
Та рідна земля кликала – і Олександр на запрошення земляка літературознавця професора Андрія Музички приїхав 1928 р. працювати в університеті Одеси. На щастя, Смакула швидко збагнув більшовицьку облуду й зумів виїхати до Німеччини, став керівником оптичних лабораторій. Досліджуючи стероїди і вітаміни, органічні кристали, Олександр став фундатором квантової органічної хімії. У цей час українець першим у світі застосував поняття квантової механіки для з’ясування механізмів взаємодії електромагнітного випромінювання з твердими тілами; використавши поняття квантових осциляторів Олександр пояснив радіаційне забарвлення кристалів і вивів кількісне математичне співвідношення, відоме як «формула Смакули» (1930 р., журнал «Zeitschrifl fur Physik».
З 1934 р. став директором дослідної лабораторії у фірмі Карла Цейса в Єні. 1937 р. отримав патент на винахід способу просвітлення оптики. Його науковий матеріал використовували при створенні приладів нічного бачення; при виготовленні штучного дорогоцінного каміння.
Під час війни німецьке танкобудування зацікавилося вченим і його винаходами. Наприкінці війни Смакулу було викрадено і він працював у військовому форті – лабораторії штату Вірджинія на потреби військово – промислового комплексу, досліджуючи матеріали для інфрачервоної техніки.
У 1951 р. Смакула зумів повернутися до дружини та дітей, до цивільного життя (повний професор Массачусеттського інституту технологій (МІТ)). Олександр Смакула написав фундаментальну монографію «Монокристали: вирощування, виготовлення і застосування», що вийшла в 1962 р. в Берліні. От тільки про переклад праці українською я не зустрічала.
У 1964 р. він заснував і очолив лабораторію фізики кристалів. До речі, вирощував штучні кристали і для біжутерії.
Його єдиний приїзд до України відбувся 1972 р. завдяки сприянню Президента Академії наук Радянського Союзу академіка М. Келдиша. Під час поїздки О. Смакули на Міжнародну конференцію з кристалографії (Вірменія) Смакула три дні в Україні: босоніж ступив на землю Києва, побував на Тернопіллі, побачив рідних, піднявся на Смакулову гору
17 травня 1983 р. помер Олександр Смакула – один із найвидатніших українських фізиків світової науки XX ст. Понад 40 років Олександр працював за межами України, «але своєї Батьківщини не забув і повік не забуду», – писав він у 1964 році. Похований у родинному склепі в місті Обурн, штат Массачусеттс, США.
2000 рік ЮНЕСКО оголосила роком Смакули.

Тра 17, 2018Ганна Черкаська
FacebookTwitter
КенгірЄвген Чуйков
You Might Also Like
 
Під опікою червоної еліти
 
Перша леді

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image4 years ago Видатні люди794
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.