UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Володимир Сіренко

Володимир Сіренко

Сіренко Володимир Іванович народився 7 листопада 1931 р. у с. Новопетрівка Бердянського району Запорізької області (село задунайських січових козаків на березі Азовського моря). Видно, з дідів-прадідів передалося Володьці:
Ми всі на “ко”. Нам всім на “ко” близьке,
Крім – “на коліна” та іще “конати”.
Його батько, Іван Андрійович Сіренко (1906–1985) був кураїною в радянській Україні: його перекидали з села в село – працював то головою споживчого товариства, то в сільраді, то головою колгоспу.
Мати, Тетяна Антонівна Мамченко (1906–1978), була зі старого роду задунайських січовиків, яких за часів отамана Гладкого переселили у Приазовські степи. Малограмотна, добра модистка, яка шила і співала (не мугикала, як нині), а знала безліч слів пісень. Саме її невтомні руки допомогли родині пережити голодомор, та ще бичок і тюлька врятували від смерті. Край, де зливалося море і небо «де у мене виросли крила і наповнилась небом душа». Середньою освітою тоді була чотирикласна, її і здобув Володя у Долинській школі.
У 1941 р. він десятирічним хлопчиком разом із батьком гнав худобу і коней на Північний Кавказ. Жили в м. Арзір, потім у с. Величаївка Урожайницького р-ну Ставропольського краю. З відступом німців сім’я перебралася на Донбас, де батько влаштувався на шахті. Зрештою сім’я повернулася в с. Новоспасівку (нині Осипенко), де Володимир продовжив навчання, а потім переїхала в с. Комишуватка Приморського р-ну. Звідси Володимир завербувався на відбудову народного господарства. У 1948–1950 рр. вчився на підручного сталевара в ФЗО при Дніпродзержинському металургійному заводі. Одночасно закінчив вечірню середню школу.
Писати вірші Володимир Сіренко почав ще в дитинстві. Його вірші і дописи публікувала міська газета «Дзержинець». Влітку 1950 р. кореспондент газети «Правда» по Дніпродзержинську і Дніпропетровську Микола Титаренко запропонував здібному юнакові роботу в редакції міського радіомовлення. Трохи попрацював у Бердянську в газеті «Більшовицька зірка», повернувся в Дніпродзержинськ. Не знайшов журналістської роботи, пішов вихователем у гуртожиток робітничої молоді. І покликала хлопця весна життя:
Ой дівча,
ой моє ластівка,
поведи мене в літо!
У 1952 р. Володимир вирішив, що зустрів найдорожчу – Тетяну Ключникову, робітницю, українку з Сумщини.
Ти материк безкінечний,
захмелілий від простору й сонця…
Та коли одного разу не знайду тебе ніде,
упаде на мене сонце, небо гарне упаде…
Одружилися, наступного року у них знайшлася донька Людмила. Це не завадило владі поголити чоловікові лоба, забрати у парашутно-десантні війська у Пскові. Сіренко закінчив школу молодших командирів, був командиром відділення, мав 24 стрибки з парашутом. В армії вступив у КПРС. Голосистого українця взяли в ансамбль пісні і танцю. Він працював у дивізійній газеті, публікувався в ленінградських та московських газетах і журналах. Йому пропонували кар’єру в газеті, але він рвався додому.
Попливу я за обрій, під хмари,
Де голосять дощі й журавлі.
Я розтану в холоднім узвишші,
Щоб до тебе кохана якось
Обізватися громом із тиші,
Прошептати вустами колось.
1956 р. демобілізувався у званні сержанта. Після демобілізації – літпрацівник у багатотиражній газеті заводу ім. Дзержинського «Знамя Дзержинки», потім відповідальний секретар. 1958-64 рр. заочно здобував вищу освіту на російському відділенні філологічного факультету Дніпропетровського університету. 1962 р. народилася Ольга.У 1963-64 рр. працював редактором україномовної газети вагонобудівного заводу «Вагонобудівник». Здавалось би успіх! Його вірші в газетах «Комсомольская правда», «Правда», у журналі «Новый мир» читав увесь Союз. 1964 р. у видавництві «Промінь» вийшла перша поетична книжка Володимира «Рождение песни». У 1966 р. Володимир Сіренко написав сміливу книгу віршів «Остается народ» На нараді ідеологічних працівників у Дніпропетровську перший секретар обкому О.Ватченко, який упізнав себе у вірші «Стена», кричав, тупав ногами: «Вот в Днепродзержинске работает редактором газети на вагонном заводе поэт. Он пишет антисоветские стихи, в последнее время с националистическим уклоном начал писать. Ему не место в партии!»
Восени 1967 р. Сіренка виключили з КПРС «за чтение среди трудящихся и молодежи идеологически вредних стихотворений, искажающих советскую действительность».
А він перестав писати російською мовою, слухав ворожі радіоголоси, завів небезпечні знайомства з Олексою Тихим, Вірою та Євгеном Чередниченками, Борисом Антоненком-Давидовичем, Іваном Гончарем, Іваном Сокульським. Завіршував українською.
У лютому 1968 р., коли Олеся Гончара дзьобали за роман «Собор», Сіренко написав листа на підтримку письменника, за що позбувся роботи.
Я вітаю «Сто світил» Руденка
І «Собор» Олеся Гончара.
Хай гіркотна правда і вогненна
Спалює, витруює брехню.
Безробітний поет на літо поїхав до тітки Ганни в с. Новоспасівку, ловив рибу, продавав і на це жив.
Перестали друкувати твори Сіренка. Безліч разів його викликали на «профілактичні» бесіди, особливо опісля радіовисилань про нього радіо «Свобода» та «Голосу Америки», але далі «профілактики» не йшло. Чому? Був у Володимира в Києві друг дитинства – «велика гебешна шишка» полковник Гав’яз, який порадив обласним гебістам не вдаватися до крайнощів, не йти далі «профілактики». Більше 20 років, до самої пенсії опікував полковник друга дитинства.
Перший обшук у нього відбувся 11.12. 1969 у справі Миколи Береславського, який біля пам’ятника Т. Шевченку в Києві чинив спробу самоспалення на знак протесту проти русифікації. Сіренко виступав свідком у його обороні і сказав, що русифікація справді відбувається. 6.03. 1972 у нього був обшук у справі поета Миколи Холодного. Третій – 19.03. 1985 у зв’язку з фабрикуванням карної справи проти нього самого.
Господи! В чому хлопців провина?
За що їх сила нечиста гребе?
Ніч. Ані звуку. Вся Україна –
Архіпелаг КДБ.
Коли друг дитинства пішов на пенсію, у час «перестройки» був осуджений і висланий під Астрахань. Ви звернули увагу, що за перебудови політичних статей уже не було, дисидентів кидали до буцегарні за ганебними статтями: В’ячеслава Чорновола – за згвалтування; Василя Овсієнка – за побиття міліціонера; Володимира Сіренка – за крадіжку та зловживання службовим становищем. Справа в тім, що Сіренкові було важко знайти роботу: влаштувався в Дніпропетровський інститут мінеральних ресурсів, редагував технічні звіти, наукові статті і відповідав за видання бланків. Друкарня в м. Кобеляки через нестачу паперу часом друкувала бланки в борг. Сіренко побачив, що в друкарні обрахунки ведуться на рахівницях, він попросив керівництво інституту відремонтувати списаний калькулятор і передав його в друкарню. Отак з’явилася справа та вирок: 2,5 р. заслання і примусових робіт.
Не побивайтеся. І не треба сліз.
Довіримося долі – господині.
Я лише тіло в Камизяк привіз.
Уся душа моя на Україні.
Майор Буличов порозмовляв із засудженим, зрозумів, що справа сфабрикована гебістами, і зі співчуттям поставився до нього та надав роботу коменданта гуртожитку «хіміків» – засуджених до примусових робіт. Сіренко домігся перегляду своєї справи. Він звернувся з заявою до XXVII з’їзду КПРС. Генеральний прокурор СРСР опротестував вирок, Верховний Суд УРСР 3.05. 1986 р. скасував вирок за відсутністю в діях складу злочину. 9 травня він повернувся додому. Восени 1987 року С. викликали в Комітет партійного контролю ЦК КПРС і поновили в партії з зарахуванням втраченого стажу 22 роки. Наприкінці 1987 р. він також домігся повернення всіх конфіскованих раніше творів. Реабілітованого Сіренка поновили на старій роботі і сплатили компенсацію. Працював редактором обласного телебачення, вів авторські передачі «Не поле перейти», «З душі і серця».
У 1989 р. демонстративно здав партквиток.
Треба б жити мовчки, а я все базікав.
Не була ні в чому моя хата скраю.
Все мені боліло. І тепер ось маю –
В чужині, не дома, посадив тополю
І сиджу під нею, виглядаю долю.
Відійшов у вічність 8 травня 2015 року.

Тра 8, 2018Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Юрій АндроповПам'ятник М. Гоголю
You Might Also Like
 
Піндос
 
Його Світлість

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image4 years ago Видатні люди1,003
Недавні записи
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
  • Символ мандрівника-українця на чужій землі
  • Федір Яхимович
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.