9 серпня 1945-го СРСР у односторонньому порядку розірвав пакт про ненапад із Японією і оголосив їй війну, розпочав введення радянських військ у Манчжурію.
Через 3 дні після Хіросіми стався вибух американської атомної бомби в Нагасакі.
У неділю, 2 вересня 1945 року, в гавані м. Токіо на борту лінкора «Міссурі» було піднято прапори США, Британії, Радянського Союзу та Китаю; о 9:02 за місцевим часом міністром закордонних справ Японії Мамору Шігеміцу від уряду країни, генералом Йошихіро Умезу від збройних сил і верховним головнокомандуючим союзних військ Макартуром у повній тиші підписано Акт про капітуляцію Японії у Другій світовій війні (свої підписи під ним поставили представники Австралії, Великої Британії, Канади, Китаю, Нідерландів, Нової Зеландії, СРСР, США, Франції).
Коли від радянської сторони крапку у Другій світовій поставив генерал-лейтенант Дерев’янко Кузьма Миколайович, уродженець Уманщини, американські моряки зааплодували.
У США Д. Ейзенхауер і Д. Макартур, у Франції Д. де Тасиньї, які підписали Акти капітуляції, стали національними героями. У травні 1946 р. К. Дерев’янко отримав повідомлення з Білого Дому: «Президент Сполучених Штатів у відповідності до наказу генерала Дж. Вашингтона 7 серпня 1782 р. нагороджує Дерев’янка К.М. орденом «За заслуги офіцерського ступеня»
Було символічно, що саме українець підписував акт капітуляції, адже демографічні втрати України у війні були найбільшими, через території України двічі прокотився фронт, на землях України відбулися найбільш вирішальні битви Другої Світової.
Другу світову війну, яка точилася рівно 6 років, завершила 20-хвилинна процедура. Але для окупованої радянцями України війна не закінчилася, бої тривали…
8 вересня 1951 року на конференції в Сан-Франциско підписано мирний договір між Японією та 48 державами-союзниками, що проголошував мир у Тихоокеанському регіоні та визначав правовий статус Японії після Другої світової війни. У роботі цієї конференції взяли участь представники 51 держави: 48 держав схвалили договір. Підписати угоду відмовилися СРСР, Польща та Чехословаччина.
І сьогодні між Росією і Японією не укладено мирний договір. Залишилися територіальні суперечки навколо Курильських островів. Японія претендує на чотири острови гряди – Ітуруп, Кунашир, Шикотан і Хабомаї, посилаючись на двосторонній Трактат про торгівлю і кордони 1855 року.
Залишити відповідь