UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Історичні події » Енді Воргол

Енді Воргол

22 лютого 1987 р. о 6:32 ранку у м. Нью-Йорк, США від інфаркту упокоївся 58-річний Енді Воргол.

«Кожен може прославитися за 15 хвилин», – стверджував Енді Воргол.
Во́ргол Е́нді (англ. Andy Warhol, ім’я при народженні: Андрій Варгола, русин. Андрій Вархола, словац. Andrew Warhola, англ. Andrew Warhola) — всесвітньо відомий американський митець лемківського походження, один із засновників поп-арту та культова постать в історії сучасного мистецтва.
Народився 6 серпня 1928 р. у м. Піттсбург, штат Пенсильванія, США. Його коріння з маленького лемківського села Микова на польсько-словацькому прикордонні (усього 150 мешканців). Батько Андрія (Енді) був сильним, кремезним чоловіком, мав роботу у будівельній компанії в США. Він першим поїхав за океан, важко працював і заощаджував, щоб купити будинок і забрати родину. Мати Юлія з роду Завадських, народила найменшого Андрія у 36 років (із чотирьох дітей, старша дочка померла дитиною; двоє старших за Енді синів). Родина була дуже релігійною, Енді був охрещений у греко-католицькій церкві. Юлія Воргол майже весь час була дома: вишивала картини, розписувала писанки, виготовляла та продавала штучні квіти. Тоді вона зовсім не володіла англійською і спілкувалася з «мізинчиком-мазунчиком» рідним діалектом.
Розумний, але хворобливий хлопчик пішов до школи в 6 років. Учився з задоволенням, але захворів на ревматичну лихоманку і переживав напади танцю святого Віта. Над хирлявим хлопчиком, у якого постійно тремтіли руки, діти глузували, тому перебування в школі було каторгою для Енді.
Більшість часу Енді проводив у ліжку, малював котиків, вирізав витинанки, слухав радіо та мамині розповіді. У 9 років Енді Воргол почав відвідувати безкоштовні суботні курси художньої майстерності Інституту Карнегі. З цього часу батько захворів на туберкульоз. Він переглянув свої заощадження і вирішив усі кошти віддати на навчання Енді. Після смерті батька Енді вперто здобував освіту. Він став членом студентського кіноклубу і редактором інститутського літературного журналу «The Cano», почав відвідувати симфонічні концерти, ходити на вечірки, зацікавився балетом, брав уроки сучасного танцю. Влітку 1947 року Енді та ще п’ятеро студентів орендували колишню каретну у старовинному маєтку і облаштували в ній творчу майстерню.
Закінчивши навчання в університеті Карнегі-Мелона в 1949 році, Енді Воргол переїхав до Нью-Йорка, де успішно працював ілюстратором у журналі. До нього приходить популярність. Темою картин Воргола стали дешеві американські продукти: наприклад, томатний суп.
3 червня 1968 року до майстерні Воргола під’їхала Валері Соланас – учениця Воргола, феміністка, засновниця Асоціації за примусову кастрацію чоловіків. Соланас підійшла до Енді, дістала з паперового пакету револьвер і тричі вистрілила. Тяжко поранений Воргол вижив, але, змушений був носити корсет: лікарі невдало зашили м’язи живота, мав проблеми з жовчним міхуром.
Художник, ілюстратор, дизайнер, скульптор, письменник, продюсер, кінорежисер, видавець, колекціонер — він залишив по собі величезний творчий спадок і ще за життя став легендою. Воргол першим почав використовувати комп’ютер у творчості. Енді Воргол завоював популярність своїми іконічними зображеннями поп-культури. Написану у 1963-му році картину Енді Воргола «Вісім Елвісів» у 2010-му придбав приватний колекціонер за 100 мільйонів доларів. Роботи лише восьми художників світу продавались за таку суму. Енді опинився у товаристві таких велетнів мистецтва як Пабло Пікасо та Вінсент Ван Гог.
Прийшли перші великі гроші, на які Енді купив будинок у Нью-Йорку, де оселився разом із матір’ю. Енді говорив: “У мене є телефонна подруга. Наші телефонні відносини тривають вже шість років… Це чудове розв’язання проблеми: ми не повинні ранками миритися з поганим запахом з рота один одного…” Воргол став першим американським художником, який відкрито визнав свою гей-орієнтацію.
22 лютого 1987 р. о 6:32 ранку у м. Нью-Йорк, США від інфаркту упокоївся 58-річний Енді Воргол. Брати перевезли тіло художника в Пітсбург для поховання поряд із матір’ю і батьком на греко-католицькому цвинтарі Святого Івана Хрестителя в Пітсбурзі (англ. St. John the Baptist Byzantine Catholic Cemetery). Його поховали у чорному костюмі, з червоною трояндою у руці та маленькою біблією.
На похороні була присутня Йоко Оно.
Творча спадщина Воргола була великою, розпродаж його майна на аукціоні «Сотбі» в Нью-Йорку затягнувся на 9 днів. Загальна вартість проданого майна склала 20 мільйонів доларів.

Сер 6, 2015Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Правильно, але не нудно…Романи Панька Куліша
You Might Also Like
 
Сталін і верблюд
 
11 червня 1913 р.

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Video7 years ago Історичні подіїAndy Warhol, Андрій Варгола5,147
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.