UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Історичні події » Закон завжди закон?

Закон завжди закон?

– Таак-с, святкуємо значить? Конституція у нас! – метає ікру Хомівна, – Скажи мені, а у первісних людей конституції були? Гадаю, що ні, а як же вони жили?
– То ти мене питаєш, чи, як той веселковий: «тихо сам-собою»?
– Звісно, питаю: Як воно було, коли нічого не було, тобто ніяких законів? Що без Конституції – ніяк?
– Чому ніяк? Не має конституції Ізраїль, там живуть за релігійним законом. Правда, це молода держава, вона існує з 1948 року. Наш же народ здавна був державним. Звісно, певний набір звичаїв був завжди, з нього і утворилося звичаєве право. Саме звичаєве право 8-9 ст., «Правда Ярослава» 1016 року, «Правда Ярославовичів», укладена синами Ярослава в 1072 р. на з`їзді у Вишгороді, «Руська правда» Володимира Мономаха були основою неписаної конституції в Київській Русі та у Великому князівстві Литовському.
– Ага, кажуть: дурням закон не писаний. А ти кажеш: неписаний закон. Що це?
– Бачиш, Хомівно, Англія, Нова Зеландія і сьогодні живуть за неписаними конституціями. У Англії діють Велика хартія вільностей 1215 року, Білль про права 1689, Акт про парламент 1911, Акт про народне представництво 1949.
– І коли ж ми отримали писану Конституцію?
– 5 квітня 1710 року Гетьман Пилип Орлик, генеральна старшина й Військо Запорозьке на чолі з кошовим отаманом Костем Гордієнком ухвалили Конституцію. Затвердив її шведський король Карл XII. Деякі вчені кажуть, що діяла вона на Правобережній Україні до 1714 року. Була вона короткою: (всього 16 статей) і конкретною. Стаття 6 проголошувала гетьманську монархію парламентського типу.
– Ага, от тепер ясно, чому кожний наш Гарант трусив гетьманською булавою. Так, а Європа, Венеціанська комісія що нам тоді радили?
– Нічого не радили, бо ми були першими. Уже після нас 1787 року ухвалено Основний закон США. 3 травня 1791 року отримала Конституцію Польща, після неї, того ж року – Франція. Польська конституція діяла до 1795 року, але й сьогодні 3 травня у цій країні свято. 1 липня 1867 року проголошено Британський Північно-Американський Акт, що створив Канаду і став її конституцією.
– Добре, а за останні хоч би сто років Україна мала Конституцію?
– Ще як мала, але більше її мали. 29 квітня 1918 року Центральна Рада прийняла Конституцію УНР, але цього ж дня уряд Скоропадського уневажнив УНР.
– А хто ж «нас мав»?
– Совєти «поізголялися чиста конкретна»: кинули нам аж чотири «касінтуції».
– Ну, про цей плід безсонної ночі та 23-годинного сидіння я все знаю. А от, пам’ятаєш ходульну фразу, яку цитують політикани:
Коли ми діждемось Вашинґтона
З новим і праведним законом?
А діждемось-таки колись!
То хто у нас Вашингтон? Кучма, Ющенко, Янукович, Порошенко? Чи не єдиний, хто обстоював закон – Михайло Сирота? Так його прозвали батьком Конституції (батько Сирота-дочка Конституція). Загинув він за нез’ясованих обставин у ДТП.
– Ні, був ще Вадим Гетьман. Теж загинув. Втратила Україна свого гетьмана.
– От ще хотіла попитати: слово Конституція названо на честь якогось Костянтина?
– Слово, константа з латини і означає – постійний, стабільний. Звідси однокореневе слово Костянтин?
– І все-таки не доберу: Чому постійний, стабільний Закон міняє кожний Гарант? А що було б, якби оця наша Конституція була писаним і обов’язковим для виконання законом державників України?
– Без коментарів…

Чер 28, 2023Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Вінчання з моремЛат
You Might Also Like
 
21 січня 1920 р.
 
Французька академія

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image3 months ago Історичні подіїзвичаєве право, Конституція, руська правда72
Недавні записи
  • Ґирлиґа
  • Самбак чи самбук?
  • Альфред Єнсен
  • Брехня, вбивства, крадіжки
  • Лазар Баранович
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожниккозацтвочервоний терорживописецьгетьманТарас ШевченкоХарківБогдан ХмельницькийперекладачІван АйвазовськийКапністакторскульпторСергій КорольовОУНбієналеголодоморбойчукістиВійсько ЗапорозькеЛьвівВовкісторикбойчукістІлля РєпінЛенінІван КотляревськийЯрослав МудрийЛисенкоІван ШишкінКирил РозумовськийграфіккомпозиторОлексій ПеровськийІван БогунОлександр РубецьПавло ПолуботокІван ФранкоАполлон СкальковськийЧорноморський флотОлег ОльжичКонституціядизайн
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Оксана до Оттакої!
  • binance Konto erstellen до Литбіл
  • Горденко Лідія Олексіївна до Мер Одеси – Григорій Маразлі
  • Михайло до Смородина чи порічка?
  • Ганна Черкаська до Міжнародна відзнака від Всеукраїнського фонду імені Тараса Шевченка.

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.