2 листопада 1938 р. опівдні в Бельведерському палаці Відня міністрами закордонних справ Німеччини — Йоахімом фон Ріббентропом та Італії — Галеаццо Чіано, розпочато Перший Віденський арбітраж, що мав розв’язати «угорське питання» в Чехословаччині.
Угорську делегацію очолював міністр закордонних справ Угорщини Калман Кан’я, його супроводжував міністр освіти Пал Телекі. Чехословацьку делегацію очолювали міністр закордонних справ Чехословаччини Франтішек Хвалковський і Іван Крно. До складу чехословацької делегації входили представники Підкарпатської Русі — прем’єр-міністр Августин Волошин — і Словаччини (прем’єр-міністр Йозеф Тісо та міністр юстиції Фердинанд Дюрчанський). На арбітражі був присутній Герман Герінг.
Чехословацькій та угорській делегаціям було запропоновано викласти свої аргументи. Хвалковський був коротким, і залишив виклад чехословацької точки зору на долю міністра Крно. Після цього Ріббентроп чинив опір тому, щоб свої точки зору офіційно виклали Тісо та Волошин: згідно з поясненням Ріббентропа, Тисо і Волошин були членами чехословацької делегації, і не могли розглядатися як третя сторона.
Арбітри Ріббентроп і Чіано вели переговори з делегаціями за обідом, а потім пішли в окрему кімнату, де продовжили обговорення над картою.
Рішення арбітражу були оголошені близько 19:00 години.
Чехословаччину зобов’язали передати Угорщині території в південній Словаччині та південному Підкарпатті на південь від лінії Собота — Єлшава — Рожнява — Кошице — Міхаляни — Вельке Капушани — Ужгород — Мукачево — кордон із Румунією. Карпатська Русь втратила головні міста — Ужгород і Мукачево та всі родючі землі.
Таким чином Чехословаччина залишила за собою західнословацькі міста Братислава та Нітра, в той час як Угорщина отримала три спірні східні міста і чотири населені пункти в центральному регіоні. Площа переданої території склала 11 927 км² (з них 10 390 припадають на територію сучасної Словаччини, решта — Україна), де мешкало близько 1 060 000 осіб.
Третій рейх отримав у результаті арбітражу частини Братислави — Девін і Петржалку.
У рішенні арбітражу було сказано, що «обидві сторони приймають рішення арбітражу як остаточне вирішення питання про проходження кордону».
12 листопада 1938 р. згідно з постановою парламенту Королівства Угорщина всі ці території були офіційно включені до її складу. Після цього президент автономного уряду Карпатської України Августин Волошин переніс столицю до м Хуст.
Оскільки пані Історія переплела імена Бандери та Чіано, додам кілька слів.
Італійське слово ciano має синонім італ. fiordaliso — волошка, а також ціан, тобто ціановий /блакитний/ волошковий колір.
Джан Галеаццо Чано, 2-й граф Кортелаццо і Буккарі народився у Ліворно, 18 березня 1903 р. Дипломат і журналіст 27-річним одружився з Едді, дочкою Беніто Муссоліні.
Доктор економічно-політичних наук Олекса Бандера (молодший брат Степана) одружився з італійкою Марією Д’аміно, близькою родичкою міністра закордонних справ Галеаццо Чіано, зятя Беніто Муссоліні.
Джерело: Вікіпедія
Залишити відповідь