UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Історичні події » Павло Юзик

Павло Юзик

24 червня 1913 р. у селищі Пінто, поблизу містечка Естеван у Саскачевані народився Павло Юзик, канадсько-український політик, історик і громадський діяч, академік.
Його батьки – українські переселенці з Галичини. Татко майбутнього сенатора, Мартин Юзик прибув у 1904 р. до Канади, працював шахтарем, згодом переїхав з родиною в Саскатун, де працював на млині. Мати – Катерина (з дому Чабан).
У середній школі Павло був відмінником, отримав оцінку 100 % («відмінно») на випускних екзаменах із математики та фізики в одинадцятому класі. Мав Павло багато улюблених занять: спорт, музика (грав на скрипці, керував оркестром), акторство. В старшій школі грав у хокей, баскетбол, футбол, був членом команди спринтерів і капітаном чоловічої футбольної команди.
Вступив у Саскатунський педагогічний коледж у 1932, який закінчив із відмінними оцінками; з 1933 р. був тренером дівочої баскетбольної команди педагогічного коледжу. Працював і жив у однокімнатній школі сільського району «Гаффорд», провінція Саскачеван, де викладав у 1-10 класах. Непоказний учитель закохався у першу красуню села 8-класницю Марію, дочку фермера Багнюка. 12 липня 1941 р. Павло з Марією (з дому Багнюк) одружилися; Марія вправно розписувала писанки, вишивала, готувала геніальні пампушки. З’явилося у сім’ї четверо дітей: син Теодор та дочки — Євангеліна, Вікторія, Віра.
У 1942 р. Юзик вступив добровольцем до канадської армії, перебував на посаді унтер-офіцера та займався підготовкою офіцерів. У 1943 році повернувся на університетські студії в Саскачеванському університеті, завершив навчання бакалавром мистецтв, а в 1947 році — спеціалістом-істориком. У 1951 році Павла Юзика призначили на посаду помічника професора слов’янознавства та історії в Манітобському університеті, а в 1958 році — підвищено на асоційованого професора історії та слов’янознавства. У Манітобському університеті, спільно з Оноре Юуак, уклав підручник «Українська читанка» (англ. «Ukrainian Reader»), яким згодом користувалися і вчителі в середніх школах степових провінцій Канади. Працював професором історії і славістики в Манітобському (1958—1963) й Оттавському (1966—1978) університетах.
У 1952-63 рр. Павло Юзик виконував обов’язки скарбника, секретаря, віце-президента та президента Манітобського історичного товариства; у роках 1958-63 був редактором річників історичних праць того ж товариства, а з 1958 до 1963 роки співредактором його щоквартального історичного журналу. Згодом став головою групи вивчення етнічних груп, яка спонсорувала вивчення історії етно-культурних груп провінції Манітоби.
Молодому історику Манітобське історичне товариство запропонувало підтримку в написанні історії українців у Манітобі: згодом його працю опубліковано у 1953 році під назвою «Українці в Манітобі — Соціальна Історія». У 1949 році поступив на аспірантуру в Міннесотському університеті: у 1953 році завершив курсову роботу, а в 1958 році — докторську дисертацію і одержав звання Доктора філософії з історії.
Із 1963-го р. Павло Юзик – сенатор від Прогресивно-консервативної партії. Канада пам’ятає першу промову Юзика в сенаті 3 березня 1964 р., коли смаглявий, середнього зросту сенатор Юзик впевнено вийшов на трибуну, говорив вільно, без нотаток, як то кажуть французи, «à bâtons rompus», про культурне й політичне життя української громади в Канаді.
Напружений ритм життя, знімав втому сенатор на рибній ловлі, купанні в океані.
У 1982 УВУ нагородив професора Павла Юзика почесним докторатом за заслуги у ділянці історії україноканадців. Тоді ж лікарі поставили смертельний діагноз – рак, він нікому не розповідав про це, зумів спростувати медичні прогнози, прожив ще три роки. Його кандидатуру було подано на посаду генерал-губернатора Канади, Павло Юзик вважав, що етнічний генерал-губернатор – це прогрес для Канади. Він був налаштований робити світ кращим усіма способами, але рак вбив його на 73-у році. Похований Павло Юзик 14 липня 1986 в Оттаві.
Джерело: Вікіпедія

Чер 24, 2019Ганна Черкаська
FacebookTwitter
КозодойПовільна страта Валерія Марченка
You Might Also Like
 
Абориген України Данило Шумук
 
Платон Симиренко

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image3 years ago Історичні події393
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.