Вісім діточок: двох синів і шість дочок подарувала доля Крушельницьким. Звісно, найвідоміша – Соломія, але не менш талановитою була й Ганна.
Ганна Амвросіївна Крушельницька народилася 18 серпня 1887, с. Біла, тепер передмістя Тернополя. Молодша на 15 років за Соломію, Ганна (по-домашньому Нуся) мала сопрано красивого «віолончельного» тембру та чудову вокальну школу. За порадою старшої сестри вона закінчила Вищий музичний інститут у Львові (клас Софії Козловської) та Міланську консерваторію (клас професора Данте Ларі).
У 1904 р. Ганна співала в опері «Чорноморці» Миколи Лисенка. Рецензент писав: «Ясним променем побіч того був спів Нусі Крушельницької. Голосовий матеріал у цієї молоденької співачки пишний, пребагатий… Голос її нагадує вірно голос сестри Соломії…».
У 1907–1914 рр. співала на оперних сценах Варшави, Венеції, Львова, Мілана, Рима та ін. На італійській сцені дебютувала 1912 р. в опері «Кармен» у театрі «Лірико» у Мілані. В її репертуарі було вісім опер. Знаменита італійська фірма «Фонотипія» здійснила запис ряду арій із класичних опер західноєвропейських композиторів у виконанні Г. Крушельницької.
На жаль, «Нуся не змогла на всю ширину розкрити своїх крил». У часи Першої світової війни єдиним працюючим театром в Італії був театр у Римі, до якого з’їхалася ціла армія безробітних співаків. Ганна Крушельницька, згідно з чергою, лише раз на місяць могла виходити на сцену. Щоб перебути час розрухи, співачка переїхала у провінційне містечко Віареджо до сестри Соломії, де мером міста був чоловік Крушельницької-старшої.
Не маючи повноцінного завантаження улюбленою роботою, дівчина записалася на курси модних тоді танців, закохалася в учителя танців, мріяла про дитину від обранця. Дізнавшись, що сестра заради чоловіка ладна покинути навчання і оперну сцену, Соломія з’ясувала усе про її обранця. Вона виявила, що вчитель танців одружений і має дітей і розповіла все Ганні, що призвело до нервово-психічного захворювання. Після лікування у найдорожчих професіоналів, Ганна трохи відійшла, але почала багато палити. У 1921 р. Ганна повернулася до Львова. Кілька років вона викладала у Музичному інституті імені Миколи Лисенка; брала участь у концертах. Згодом відійшла від активного музичного і світського життя. У 1928 р. Ганна Крушельницька залишила сцену. Хвороба прогресувала, у цьому Соломія все життя себе винуватила і доживала вік із божевільною сестрою.
У 1939—1952 рр. сестри Соломія та Ганна Крушельницькі проживали у Львові на вул. Чернишевського, 23; у цій квартирі вони й померли. Страждаючи від раку горла, перемагаючи біль, Соломія не кричала, щоб не спровокувати нападів у Ганни. Упокоїлася сильна 80 річна жінка з кулаком у роті, щоб не налякати сестру.
Ганна Крушельницька була під опікою лікаря-психіатра Катерини Гаврилової. Відійшла співачка 13 травня 1965 року. Похована на Личаківському цвинтарі…
Залишити відповідь