UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Стихійний органічний українець

Стихійний органічний українець

«У житті таких людей, як Шевченко, не тільки місцям, але й дням треба надавати ваги», – вважав Михайло Чалий, перший біограф Т. Шевченка.
Михайло Чалий народився 24 вересня 1816 р. на Тарелкіній вулиці в місті Новгороді-Сіверському на Чернігівщині у давній козацькій родині. «Природа виховала мене, зберігши в душі моїй невинність, простоту і вразливість від зла і грубості, що кругом оточувала,» – читаємо у Чалого. І вже природні якості поглибила, відшліфувала родина. Виховували хлопчика батьки, збіднілі міщани та столітній дід, який добре пам’ятав боротьбу українських селян проти польського панства. Оповідання діда будили в душі Михайла любов до української старовини, пробуджували національну свідомість.
Перші уроки Михайлик мав у приватній школі удови-капітанші на Кляшторі, де учня муштрували знати напам’ять Псалтир та Часослов. У 12 років Михайло вступив Новгород-Сіверської гімназії. Її директор Ілля Тимківський, високоосвічена людина (доктор Гетінгенського та Харківського університетів), рідний дядько Михайла Максимовича. Цікаво, що у гімназії Михайло вчився разом із Костею Ушинським, відомим пізніше педагогом. Закінчив гімназію у 1840 році, після довгих клопотів Чалому вдалося вступити студентом до Київського університету (словесне відділення, казенним коштом), який закінчив у 1844 р.
З того часу й почалася тридцятирічна педагогічна діяльність:
– працював директором гімназії в Білій Церкві;
– директором ліцею й гімназії князя Безбородька в Ніжині;
– організатор недільних шкіл у Києві.
Служив Чалий у Немирові учителем гімназії, де познайомився з відомим українським художником Іваном Сошенком, вони разом працювали і товаришували майже все життя. Коли Чалого призначили інспектором 2-ої Київської чоловічої гімназії у 1858 р., то він запропонував Сошенкові переїхати до Києва. У Києві на квартирі Сошенка відбулося знайомство Чалого з Тарасом Шевченком. Про нього Михайло Корнійович згадував так: « Це було в Успенський піст, друзів я застав за сніданком, який у зв’язку з постом був доволі скудним… Висока довга пляшка з горілкою та по половині солоного платаного судака, яким вони ласували без допомоги ножа».
Дослідник життя Т. Шевченка був залюблений у поезії Кобзаря з 1840 р. Чалий майже все життя досліджував листування Т. Шевченка, обійшов усі місця, де бував Кобзар, відвідав Хортицю та Олександрівськ.
М. Чалий – співорганізатор похорону Т. Шевченка в Україні, промовець над домовиною в Києві під час перевезення тіла до Канева.
У 1875 році він покинув службу і назавжди оселився у Києві, віддався своєму улюбленому заняттю – літературі, упорядкуванню автобіографічних спогадів про Тараса Шевченка, Костянтина Ушинського. У 1882 році Чалий випустив книгу та «Жизнь и произведения Тараса Шевченко», що здобула йому широку відомість в українських колах. Ця книга довго вважалася найкращою біографією Кобзаря. Цікавою є розвідка про відвідини Шевченком цукрового заводу Симиренків.
До останніх днів енергійний, рішучий 90-літній М. Чалий із зовнішністю козацького полковника продовжував друкуватися, охоче розповідав про Тараса Григоровича. Він «ніколи не виставлявся зі своїми переконаннями», називаючи себе «стихійним органічним українцем».
Помер він у Києві 6 (19 лютого) 1907 року. Похований на Байковому кладовищі (ділянка № 1). 1961 року у Києві на його честь названо вулицю.

Вер 23, 2015Ганна Черкаська
FacebookTwitter
24 вересня 1941 р.математик світової слави
You Might Also Like
 
Адмірал Павло Нахімов
 
Разом москаля долали
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image9 years ago Видатні люди689
Недавні записи
  • Шевченко на пасіці
  • Микола Бенардос
  • Іван Кучугура-Кучеренко
  • Радянський шпигун із Хортиці
  • Волобуєвщина
Позначки
поетписьменникхудожникЗапоріжжякозацтвоживописецьчервоний терорперекладачдисидентТарас ШевченкографіккомпозиторкозакиОУНгетьманісторикскульпторБогдан ХмельницькийпейзажистбієналеХарківакторбойчукістпортретистпедагогілюстраторМосковіяжурналісткаШевченкокороль ФранціїмитрополитлікарграфікакраєзнавецьКапністСергій КорольовІван АйвазовськийпейзажОлексій ПеровськийКирил РозумовськийОлег ОльжичІван Котляревськийт. ШевченкодереворитІван Сошенко
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • binance до Святомир Фостун
  • You have 1 email № 119. Go > https://telegra.ph/Go-to-your-personal-cabinet-08-25?hs=e60b16271fddf1c099aa8668d34e6ac6& до Крилата літера

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok