18 березня 1790 р. у м. Нідервіллер, (Лотарингія) народився Астольф Луї Леонор, маркіз де Кюстін — французький аристократ, мандрівник, письменник.
У 1814 р. був помічником Талейрана, брав участь у Віденському конгресі, про який склав службовий мемуар.
Автор цікавих нарисів про свої подорожі Англією, Італією, Шотландією та Швейцарією (1811—1822), Іспанією (1833).
У червні 1839 р. маркіз де Кюстін прибув до Росії. Три місяці живе у цій країні: Кронштадт, Петербург, Москва, Ярославль, Владимир, Нижній Новгород, знову Москва і Петербург. В столиці був кілька тижнів. Бали, вищі шари імперії, прийом у імператора Миколи І. Листи-враження від побаченого маркіз де Кюстін подав у чотирьох томах «Росія у 1839 році». Француз дав визначення безмежній імперії «В’язниця, ключ від якої зберігається у імператора». Найвідоміший твір Кюстіна вийшов 1843 р, але в Росії повний переклад надрукували 1996 р. Микола І люто образився на автора та заборонив твір. За що? Думайте! От кілька нев’янучих цитат.
Астольф де Кюстін: «Я це казав, і повторюю ще раз: росіяни надто мало піклуються про те, щоб бути цивілізованими, і більше про те, аби змусити нас повірити, що вони такими є. Поки ця хвороба суспільного марнославства гризе їхні серця та спотворює їхній розум, у них буде кілька вельмож, які зможуть вдавати елегантність для себе і для нас, але залишаться варварами в душі. Та, на жаль, ці дикуни мають вогнепальну зброю». (Лист XVII). ( і ядерну теж)
Астольф де Кюстін: «московська вдача – це дикунська вдача, байдужа до святости даного слова, до всякого правдивого почування, до почуття справедливости. Все в ній – тріумфуюча брехня, облуда й обман, брак всякого морального сенсу, відсутність поняття права і обов’язку»
Астольф де Кюстін: «У Росії з усього роблять таємницю». «Всі займаються тут шпигунством з любові до мистецтва, навіть не розраховуючи на винагороду». «При спогляданні зусиль, з якими тут намагаються знищити пам’ять про минуле, я дивуюся, що ще зберігають дещо». Основа цього — брехня, а разом з нею і боязнь правди. «До цього часу я думав, що істина потрібна людині як повітря, як сонце. Подорож по Росії мене переконала в протилежному. Брехати тут — означає охороняти престол, говорити правду — означає руйнувати основи». «Вся Росія — один суцільний обман». «Тут є все, не вистачає тільки свободи».
Листи маркіза стали для росіян дзеркалом, у яке вони боялися зазирнути. Чи не тому Василь Жуковський назвав Кюстіна собакою, але визнав, що написане відповідає дійсності.
Залишити відповідь