Софія Гольшанська народилася 1405 року, імовірно, у Києві. Батько князь Андрій Гольшанський – намісник Великого князя Литовського, Руського та Жемантійського. Мати Олександра з дому Друцька. Обоє батьків – нащадки литовського князя Гедиміна та короля Русі Данила.
Соня була охрещена за східним обрядом. Її батьки були православними і жодною іншою мовою, окрім руської (давньоукраїнської), не розмовляли. Коли Соня була маленькою, її батько помер, і відтак майбутня королева Польщі разом з матір’ю мешкала в замку свого дядька князя Семена Друцького в Друцьку (територія нинішньої Білорусі).
Шістнадцятирічною року дівчину охрестили за латинським обрядом, отримала ім’я Софія. У 17 відбулася коронація, після якої стала королевою Польщі. Чому б то не позаздрити молодій красивій королеві? От і розплодилися плітки-чутки, що Соня перелюбниця, що обоє синів короля (на диво були дуже схожі на батька, особливо молодший, Казимир, який навіть отримав прізвисько Ягеллончик, були від лицаря Генрика (Ієронім, Гінча) з Рогова, який завжди займав чільні місця при королеві.
Софія публічно присягнулася у своїй невинності, переконливих доказів її злочинів не знайшли. Хоч справа завершилася виправданням, наклепник не був покараний, Софія перенесла багато принижень.
Ягайло незабаром помер (1434), але польська верхівка не визнала королеву-вдову регенткою при малолітніх синах, тому вдова переїхала до Сяноцького замку.
Королями стали її сини (Владислав III Варненчик, Казимир IV Ягеллончик), чотири онуки (Владислав II Ягеллончик, Ян I Ольбрахт, Олександр Ягеллончик, Сигізмунд I Старий), і правнук (Сигізмунд II Август) Софії Гольшанської.
Дивно, що дві князівни з дому Гольшанські здійснили (задумали, оплатили всі видатки Святого письма). З ініціативи Софії у 1453 р. почався переклад Біблії на польську мову, відомий як «Біблія королеви Софії», є першим відомим перекладом Біблії польською мовою. Робота над першим томом була завершена в 1455 році, другий — у 1460 році.
Її родичка Анастасія Юріївна Гольшанська (за чоловіком Заславська) ініціювала переклад і видання українською мовою – Пересопницького Євангелія.
21 вересня 1461 р. у Кракові упокоїлася 55-річна Софія Гольшанська (пол. Zofia Holszańska) — русинсько-литовська княжна з роду Гольшанських, королева польська, з 1422 року четверта і остання дружина короля польського Владислава II Ягайла. Одна з визначних королев-русинок. Королева Софія пережила короля Ягайла на 27 років. Після смерті заповіла своєму лицареві непогану спадщину.
Залишити відповідь