3 вересня 1993 р. о 10:00 в Масандрівському палаці розпочалися переговори РФ та України. Українську делегацію очолював Президент України Леонід Кравчук. До її складу входили:
Прем’єр-міністр Леонід Кучма,
віце-прем’єр В. Шмаров,
міністр оборони генерал-полковник К. Морозов та інші.
Російську делегацію очолював Президент Росії Борис Єльцин. До її складу входили Прем’єр-міністр РФ Віктор Черномирдін, міністр оборони П. Грачов, командувач ВМФ Ф. Громов та інші.
Президенти поставили завдання своїм главам урядів й усамітнилися на півтори години для бесіди віч-на-віч.
Обговорення розпочали з питання боргів України за газ. Це був перший газовий борг у 800 млн. доларів. Ні грошей, ні слів Україна не мала, тому у Чорномирдіна «ніби випадково» виникла ідея розрахуватися за газові борги флотом.
Під час розгляду флотського питання В. Шмаров запропонував створення об’єднаного командування тимчасово неподіленого Чорноморського флоту. Після нього виступив К. Морозов, який зробив заяву про те, що весь ЧФ має належати Україні повністю. Л. Кучма дав зрозуміти, що це лише особиста думка міністра оборони, яка не є офіційною позицією України. Зрештою П. Грачов пояснив, що все запропоноване українською стороною для Росії не підходить, що Росія командувала та буде командувати Чорноморським флотом, і для цього їм не потрібне ніяке об’єднане командування, а потрібно просто, щоб Україна передала Росії свою частину флоту за газові борги.
Коли до зали увійшли президенти держав, Б. Єльцин сказав, що готовий купувати Чорноморський флот, а Л. Кравчук — що готовий його продати. Запис про це було зроблено в протоколі зустрічі.
Це була капітуляція – відмова від боротьби, визнання безсилля перед кремлем. Так керівництво України створило умови для втрати незалежності.
Особовий склад сторожових кораблів «Гетьман Сагайдачний», СКР-112 у своїх заявах, надісланих Президентові і Голові Верховної Ради України, а також міністрові оборони, засудили ідею з купівлею флоту й подальше перебування кораблів іноземної держави на території України. Військовослужбовці вузла зв’язку штабу ВМС України закликали звернутися до Міжнародного суду з позовом до Росії за ошуканство в розрахунках під час поділу флоту колишнього СРСР.
Міністр оборони Костянтин Морозов не змінив своєї проукраїнської позиції: ніякого продажу не буде, а після поділу флоту всі неукраїнськi кораблі повинні бути виведені з територіальних вод України. В подальшому йому довелося піти у відставку через принципові розбіжності з вищим керівництвом держави.
Л. Кравчук втратив підтримку патріотів, військових, кримчан. Він був змушений піти на позачергові президентські вибори 1994 року, які виграв Л. Кучма.
Залишити відповідь