Чому Аркас? Тому, що Андреас – грек-втікач від мусульманських завойовників до України був із роду, що походив із Аркадії. Андреас Аркас (1766–1825) — разом із дружиною та сином Захаром оселилися у Миколаєві, де глава родини викладав історію в штурманській школі.
Чому син-первісток отримував ім’я Микола? Микола Чудотворець – святий покровитель м. Миколаєва. Він став родинним святим у Аркасів, тому першого сина називали Миколою. Саме Миколи Аркаси прославили свій рід і залишили помітний слід в історії України. Першим з Микол Аркасів народився у Миколаєві син Андреаса – Микола Андрійович (1818–1881) — контр-адмірал, командувач Чорноморського флоту Росії, військовий губернатор Миколаєва та Севастополя. Яхтсмен, капітан царської яхти, друг імператора Олександра ІІ. Дружина – Софія Богданович з козацького старшинського роду.

Написав Микола Аркас оперу “Катерина” на слова Тараса Шевченка. П’ять років рукопис пролежав у цензурних відомствах Москви й Києва і тільки 1897 року був надрукований у Миколаєві власним коштом автора. На обкладинці видання стояло лише прізвище Тараса Шевченка, авторство музики і лібрето були приховані криптонімом «Н. А…Ъ, а вгорі титульного аркуша присвята: «Любій, незабутній жінці моїй Олесі». Свою яхту Микола Миколайович назвав «Олеся» — на честь дружини, капітанської дочки.



Онук продовжив історичну традицію діда: велику історичну працю “Історія Північної Чорноморщини. З діб прадавніх й до часів козаччини” (на 525 с.). Це перша спроба створення регіональної історії Південної України – Північного Причорномор’я в українській історіографії. Передмову до розвідки написав Є. Маланюк, який зазначав, що “автор виявляється одним з передових українських істориків на еміграції, як античного, так і князівського періоду нашої історії…»
