28 травня 1918 р. Володимир Ленін підписав декрет про створення прикордонної охорони у РРФСР. Першим був створений Північно-Західний прикордонний округ. Зберігся як День прикордонника в пострадянських країнах
28 травня 1987 р. на День радянського прикордонника 19-річний німецький льотчик-аматор Маттіас Руст на легкому спортивному чотиримісному літаку «Cessna 172B Skyhawk» перетнув кордон СРСР у районі Кохтла-Ярве. Він здійснив переліт з Гамбурга через Гельсінкі в Москву, обійшов усю систему протиповітряної оборони СРСР.
Руст приземлився на Великому Москворецькому мосту, накатом доїхав до Собору Василія Блаженного, о 19:10 вийшов з літака і став роздавати автографи. «Навколо мене зібрався натовп. Перехожі щось запитували мене російською, але я, звичайно ж, нічого не розумів. Потім з’явився якийсь молодий чоловік, який говорив англійською. Побачивши на борту літака німецький прапорець, він запитав: «Ти зі Східного Берліна? З НДР?» – «Ні, – відповів я, – я прилетів із Західної Німеччини». Він спочатку мені не повірив. Мене почали розпитувати про мету мого прильоту. Я сказав, що прибув до Москви з місією миру і про те, що хочу передати Горбачову своє мирне послання. Тоді всі навперебій почали говорити: «От здорово! Класно! Нам потрібні такі люди як ти!»
Незабаром Руста арештували. За 4 місяці пілоту винесли вирок: 4 роки позбавлення волі у виправно-трудовій колонії Лефортово за хуліганство, восени 1988 р. його гуманно звільнили.
Євген Євтушенко в одному з віршів назвав Руста «нахальным аэрокурёнком». А народний фольклор припечатав до Красної площі назву «Шереметьєво-3». Ходив анекдот про двох лейтенантів-льотчиків, один із яких попросив на Красній площі в другого закурити; той відповів: «Ти що? На аеродромі не палять!»
А в народі співали:
Ероплан летит германский , –
Сто пудов сплошной брони.
От напасти басурманской,
Матерь Божья сохрани!
Кружит, кружит нечестивый
Над Престольной в небеси,
Отродясь такого дива
Не видали на Руси.
Не боится сила злая
Никого и ничего.
Где ж ты, Троица Святая,
Где родное ПВО ?
Ігор Іртеньєв, 1987 р.
Залишити відповідь