16 січня 1547 в Успенському соборі Московського Кремля відбулося урочисте вінчання на царство великого князя Івана IV. Він прийняв титул “царя великого і великого князя всієї Русі”.
Московський цар Іван IV прозваний Грозним – син великого князя московського Василя III та Олени Василівни Глинської, яка походила з українсько-литовського роду князів Глинських.
У 1557—1561 рр. на службі у Івана Грозного був український князь Дмитро Вишневецький.
Після смерті 1572 р. польського короля Сигізмунда II Августа, кандидатура Івана IV розглядалася на нового польського монарха, однак польські магнати не погодилися обрати Івана IV королем через його домагання аби Польща і Литва навіки з’єдналася з Московською державою і польський трон був визнаний спадковим у династії Рюриковичів.
Він правив найдовше серед усіх російських монархів — 50 років та 105 днів (з 4 грудня 1533 р. до 18 березня 1584)
18 березня 1584 р. цар Іван помер за грою в шахи з князем Богданом Бєльським (зятем Малюти Скуратова). Причина смерті – затяжний сифіліс.
Найкращі твори художньої літератури написані українцями:
Повість О. К. Толстого «Князь Срібний» (Толстой А. К. Князь Серебряный: Повесть времен Иоанна Грозного, 1862)
Історична повість Д. Л. Мордовцева «Москва сльозам не вірить»
Найбільш відома картина українця Іллі Рєпіна «Іван Грозний і син його Іван 16 листопада 1581 року». 16 листопада 1581 р. у власній резиденції в Олександрівській слободі (Володимирська обл.) цар Іван Грозний під час суперечки у нападі люті смертельно поранив 27-літнього сина Івана. Помазаника Божого з не дуже ласкавим прізвиськом зобразив український художник Ілля Рєпін на полотні «Іван Грозний і син його Іван 16 листопада 1581 року». Позували майстрові пензля люди, чиї долі пов’язані з Україною.
Для створення образу першого московського (не російського) самодержця І. Рєпіну позував полтавський художник Григорій М’ясоєдов. Він говорив: «Илья взял цaря с меня, потому что ни у кого не было тaкого зверского вырaжения лицa, кaк у меня…».
Царського сина Рєпін малював з донеччанина Всеволода Гаршина.
• Головне зображення: Худ. Віктор Васнецов. Цар Іван Васильович Грозний. 1897 р. Третьяковська галерея
Залишити відповідь