20 грудня 1917 р. було створено Всеросійську надзвичайну комісію з боротьби із контрреволюцією та саботажем (рос. ЧК), яку очолив родоначальник каральних органів Радянського Союзу Фелікс Дзержинський. Тому 20 грудня – день чекіста.
ВНК проводила масові позасудові репресії в основному за класовим та ідеологічним принципом (масовий «червоний терор»). На території України та за її межами здійснила спецоперації з ліквідації діячів УНР, повстанського антибільшовиського руху. Жертвами ВНК стали композитор Микола Леонтович, міністр освіти, зять Михайла Старицького Іван Стешенко.
За даними Київської філії Особливої слідчої комісії з розслідувань злодіянь більшовиків генерала Рерберга (1918—1919):
« Розслідування комісії Рерберга встановило 4 800 вбивств у Києві осіб, імена яких вдалося встановити. З могил кладовищ вирито 2 500 трупів. Могил, старше 4—х тижнів не відкривали. Загальна кількість перебитих досягає 12 000 осіб (мешканці називали 30—40 тис. люд.). З них приблизно 700 відомих людей — 36 професорів, потім лікарі, інженери, лідери парт., колишні високі чиновники, генерали, найвищі духовні особи, представники купецтва й аристократії. 82 члена національного клубу, убиті всі в один день. Близько 5 000 колишніх офіцерів малих чинів, дрібних чиновників і службовців, рядове духовенство, залізничники, пригоничі, ремісники та інші громадяни. Приблизно 1 500—2 000 селян із губернії, головним чином з околиць, інші 4—5 тис. люд. — робочі.
Імена вбивць, садистів, злочинців, що звалися народними комісарами, відомі. Вони встановлені за документами, знайденими в київських надзвичайках і за показами чекістів і свідків. 50% — євреїв з єврейськими прізвищами, 25% — євреїв з російськими псевдонімами, 15% — латишів, угорців і китайців, і лише близько 10% росіян. Із загальної кількості 20% були жінки. Із загальної кількості євреїв-чекістів близько 20% кримінальних злочинців. З російських — 80% кримінальних. У полтавській ЧК за короткий час змінилося 3 голови, вбивали один одного — всі три колишні каторжники
Керівники ВНК в Україні:
Шварц Ісаак Ізраїлевич
Факторович Олександр Йосипович
Балицький Всеволод Аполлонович
20 грудня 1937 р. у Большому театрі Москви на урочистостях із нагоди 20-річчя ЧК-ОДПУ-НКВС Анастас Микоян виступив із доповіддю «Кожний громадянин СРСР – співробітник НКВС». https://www.youtube.com/watch?v=dqe30iGxbR8
Микоян прожив довге життя, помер природною смертю.
Про нього казали: От Ильича до Ильича без инфаркта и паралИча.
Примазалася до 20-го числа й молодша сестра чекістів – міліція. Оскільки раз на місяць, 20 числа, міліція отримувала зарплату, то цей день іменували днем міліції. Правда, дзержинці гидували рідством, казали: «Одна сестра і та – б…»
20 грудня 1990 р. Верховна Рада УРСР ухвалила закон про українську міліцію (відтак – День міліції).
Головне зображення: худ. Іван Владимиров. У підвалах ЧК. 1919.
Залишити відповідь