Литовська письменниця Юлія Жемайте — єдина жінка, зображена на литовських банкнотах (1 літ, 1993 р.).
12 червня 1845 р. у маєтку Буканте поблизу міста Плунґе, Жемайтія, нині Литва народилася безземельна дворянка Юлія Бенюшявічюте. Польськомовна родина, пристойне домашнє виховання сприяли тому, що 19-річна панянка служила у поміщиків нянею та покоївкою.
Двадцятирічною дворянка Бенюшявічюте закохалася у колишнього кріпака, учасника польського повстання 1863 р. Лаурінаса Жимантаса. Батьки Юлії не благословили молодих, але вона вийшла заміж, отримала прізвище за чоловіком – Жимантене. Майже тридцять років подружжя займалося вихованням чотирьох дітей, сільським господарством. І все-таки Юлія знаходила час читати, писати своє.
Пані Юлії було 50, коли в литовському календарі «TikrasisLietuvosūkininkųkalendorius» на 1895 рік з’явилося її оповідання на «Осінній вечір» («Сватання»). Видавці дали авторці псевдонім Žemaitė («Жемайтийка»). Не забули, що Велике князівство Литовське, Руське і Жемайтійське, де Литовці (Литвини-білоруси), Русь (Українці) та Жемайти (Литва нинішня)? Отже, пані Юлія отримала псевдонім від назви етнічної групи – Юлія Жемайте. Це нагадало мені, коли аристократка Лариса Косач взяла псевдо Леся Українка.
До 1900 р. Юлія Жемайте жила в Усненай. Після смерті чоловіка була економкою в маєтках літератора Владаса Путвинськиса, з 1906 р. вела невелике господарство батьків письменниці Габріеле Пяткявичайте-Біті. У 1912 році Юлія Жемайте переїхала у Вільну. З 1914 жила в будинку громадського діяча, депутата від Сувалкської області II і III Дум — А. А. Булата, стала редактором газети. На 70-му році відсиділа два тижні в буцегарні за друкування статей, які не сподобалися царській цензурі. У серпні 1915 разом з сім’єю Булата виїхала до Петрограда, на початку 1916 р. в США для збору коштів на допомогу постраждалим від війни. Юлія Жемайте не повернулася разом із Булатами у Росію у 1917, залишалася на чотири роки жити у сина в Чикаго. Коли Литва здобула незалежність, у 1921 р. повернулася до Литви, влаштувалася в Маріямполі у Булатів. Після повернення зронила тяжкі слова: «Вернулася в Литву, а Литви не знайшла».
Написала Юлія Жемайте сім комедій, два монологи, низку нарисів, фейлетонів, публіцистичних статей.
7 грудня 1921 р. у м. Маріямполе, Литва померла 76-річна литовська письменниця Юлія Жемайте (лит. Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė) — єдина жінка, зображена на литовських банкнотах (1 літ, 1993 р.). У 1998 р. банкноти 1, 2 і 5 літів були замінені монетами.
Залишити відповідь