UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Карпо Соленик

Карпо Соленик

19 жовтня 1851 р. у Харкові помер від сухот 40-річний актор Карпо Трохимович Соленик (Солёник, Соляник, Соленин) – один із фундаторів національного українського театру, «перший актор-українець».
Шляхтич, син титулярного радника, повітового землеміра народився 7 червня 1811 р. у м. Лепель (Білорусь). Хлопчик отримав домашню освіту, в 1829 р. поступив на факультет математичних наук університету м. Вільно.
За часів Польського повстання 1831 р. університет співчував повстанцям, тому багатьох студентів арештували. Імовірно, що Карпо Соленик теж був арештований і висланий до Харківського університету. Втім, перемогла любов до театру: Карпо не подав документів до вишу, а влаштувався суфлером у трупі німця Іогана Штейна. Через кілька місяців пані удача посміхнулася: під час антрепризи в Курську один із провідних акторів дуже запив, і Карпо Соленик запропонував його замінити. Дві вистави за один вечір, дві важливі ролі! Гадаєте, Карпо зазубрив ролі? Не зовсім: він імпровізував, грав експромтом – «гнав отсебятину, дав характер», отримав оплески. Так у 1832 р. Карпо став актором епізодів. У 1835-му трупа Штейна розпалася: кращі актори утворили трупу Людвига Млотковського. Настав зірковий час Соленика!
Невисокий, повнуватий чоловік із великою головою, густим чорнявим волоссям, мав великий рот і насмішкуваті очі. Він заворожував публіку глибокою й осмисленою грою. Соленик з успіхом грав у світовому (в п’єсах В. Шекспіра, Ф. Шіллера, в комедіях Ж. Б. Мольєра) і російському (Хлестаков, Бобчинський, Осип у «Ревізорі» М. Гоголя) репертуарі, проте вершиною акторської майстерности, що принесла йому славу, були ролі в українських п’єсах. Він не мав суперників у ролях Стецька, Потапа, Шельменка («Сватання на Гончарівці», «Бой-жінка», «Шельменко-денщик» Г. Квітки-Основ’яненка), Виборного, Возного і особливо чумака Чупруна («Наталка-Полтавка», «Москаль-Чарівник» І. Котляревського), в яких за оцінкою глядачів (у тому числі й Т. Шевченка) був кращий за М. Щепкіна. Він виступав у Курську, Києві, Воронежі, Полтаві, Одесі, Вознесенську, Кишиневі, Катеринославі. Але його улюблене місто – Харків, новий театр. Карпо Соленик став найбільш оплачуваним актором у трупі: отримував 2 400 рублів та 2 бенефиси за рік. У Харкові Соленик придбав будинок.
Уже в 1836 р. найпопулярнішого актора провінції Карпа Соленика запросили на сцену столичного Олександринського театру; М. Гоголь хотів бачити його в ролі Хлестакова у виставі «Ревізор». К.Соленик відмовився від столичної сцени, залишився в Україні. 19 квітня 1836 р. в Петербурзі відбулася прем’єра «Ревізора», на якій був присутній цар. Щепкін грав роль Городничого. М. Гоголь не зміг знайти гідного актора на роль Хлестакова.
У 1837 р. імператор з нащадком і двором здійснював Всеросійський огляд військ у Вознесенську. К.Т.Соленика запросили в Вознесенськ у складі трупи Єрохіна зіграти перед першими особами разом із М.С.Щепкіним. Роль Хлестакова в «Ревизорі» виконував Карпо Соленик. Це був зірковий час Соленика! Публіка була в захопленні від його гри. К.Т.Соленика знову запросили на столичну сцену. Якщо М. Щепкін, якого українці викупили з кріпацтва, радо переїхав до Москви, то дворянин Карпо Трохимович Соленик двічі відмовився від пропозиції перейти на російську імператорську сцену й залишився в Україні. «Ні, – відповів Карпо Трохимович, – я українець: люблю Україну і мені шкода розлучатися з нею».
Після успіху у Вознесенську К.Т.Соленик 1838-1839 рр. працював на сцені Кишинівського театру, але не міг довго без Харкова – повернувся.
У серпні 1840 р. Соленик виступав на ярмарку в Лубнах, де його побачив Євген Гребінка. Три дні підряд поет ходив на вистави Соленика і написав: «Він скрізь оригінальний, скрізь хороший без натяжок, гра його благородна і природна».
Йшов якось Соленик весняним Харковом повз будинок акторської родини Протасових, побачив свою колегу, старшу дочку актора називали «Протасова-перша». Дівчина сумно зітхала біля вікна:
– Одружимося? – запитав Г. Протасову.
– Одружимося! – почув відлуння.
Того тижня 1841 року одружилися, переїхали до Курського театру, але без Харкова не зміг: 1843 року вони повернулися.
20—22 липня 1845 р. Т. Шевченко, перебуваючи в Ромнах на Іллінському ярмарку, був присутній на виставах, в яких брав участь Карпо Соленик. Молодий, успішний, але хворий на туберкульоз. Коли від цієї хвороби помер друг Осип Дранше, Карпо призвичаївся зазирати в пляшку, не бажав учити ролі. Все частіше хворів, його вистави відміняли.
19 жовтня 1851-го на 41 році життя Карпа Соленика не стало. Багатолюдний похорон, плач, стогін музики. На малиновій домовині вінок із лавру та мирту.
Пройшли роки, але ніхто не подбав про памятник чи хоч хрест… І треба ж було прийти на могилу актора запорізькому козакові, фанату Карпа Соленика. Своїм коштом козак поставив акторові хрест із написом українською.
Во имя Тріипостасного Бога-отца, Сина и святого Духа здѣсь погребено тѣло раба Божія Карпа Трофимовича Соленика знаменитого малороссійскаго актера, которому этотъ крестъ поставилъ запорожскій козакъ А. И. Стратоновичъ.
Дивися з неба, Солениче,
Як криво серце чоловіче:
Як ти, колись на світі жив,
Та щиро публиці служив,
То публика тобі живому
Квітки кидала як солому.
А вмер артисте-небораче,
То й байдуже! Ніхто не баче,
Що прах лежить твій без хреста.
Пора, бач, гулькнула не та:
Тепер вже стала Украіна
Порожня, буцім домовина.

Жов 20, 2018Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Сергій РахманіновВасиль Гнилосиров
You Might Also Like
 
Іма Сумак
 
Французька академія
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image6 years ago Видатні люди2,526
Недавні записи
  • Віра Ворона-Нечаївська
  • Марія де Тессейр-Донець
  • Звільнення полонених
  • Василь Чаговець
  • Георгій Челпанов
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожниккозацтвоживописецьчервоний терорперекладачкозакиТарас ШевченкогетьманісторикдисиденткомпозиторОУНграфікБогдан ХмельницькийпейзажистскульпторХарківбієналеакторкороль ФранціїжурналісткаМосковіялікарКапністмитрополитпортретистСергій КорольовбойчукістграфікаІван АйвазовськийілюстраторкраєзнавецьКирил РозумовськийІлля РєпінконцтабірІван СошенкохудожницяІван ФранкоЯрослав МудрийбойчукістиОсип КуриласВійсько Запорозьке
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok