12 квітня 1887 р у Маріуполі народився Георгій Курнаков, український художник – пейзажист. Найвідоміші твори: «Київ. Золоті бані», серія «Архітектура старого Херсона», «Дніпровські простори».
Коли Георгію було п’ять років, помер батько і родина Курнакових переїхала до Херсона, де народився батько, де жила таткова мати, бабуся-вчителька. Мати підробляла пралею. Херсон став рідним містом майбутнього художника. Жорко був спокійним хлопцем, який годинами міг малювати краєвиди Дніпра, плавні, човни, блакить неба. Вчився Курнаков у народній школі, 1907 року закінчив Херсонську учительську семінарію, першим учителем малювання вважав викладача семінарії Олександра Іконнікова. Упродовж двох років працював народним учителем у селі Британи (поблизу Херсона). Увесь цей час Георгій листувався зі своїм учителем, відвідував його. Олександр Дмитрович умовляв учня продовжувати навчання. Майже все дозвілля молодий вчитель усамітнювався в куточках саду, змальовував квітучу красу. Крім пейзажів Г.В. Курнаков захопився написанням квітів: «Жоржини», «Півонії на вікні»… Георгій «один серед природи, захоплений її чарами, намагався її зрозуміти, підслухати її розмову та передати свої почуття на полотні».
У 1909 р. Георгій успішно склав іспити до Київського художнього училища. Вчився у О. Мурашка, В. Менка, Ф. Кричевського. У 1916-му закінчив навчання. З 1916 року брав участь у виставках Київського товариства художників — «Кільце». Керував однією з трьох майстерень «Пролетарської художньої студії», іншими керували Д. П. Бунцельман та О. Шовкуненко.
З 1919 року викладав у Херсонській учительській семінарії, працював керівником майстерні живопису та малювання в робітничій мистецькій студії, був інструктором художньо-декоративної справи у відділі народної освіти, працював керівником майстерні живопису та малюнка у робітничій студії образотворчих мистецтв. Після сонячних київських пейзажів Г. Курнаков повернувся до оспівування Херсона. Він творив образ Херсонщини: сільські вулички, дворики, передмістя Херсона, Дніпро, пристані на Славуті, таврійські степи. Малював на заґрунтованому картоні, 1924 року почав спроби живопису на картоні «пастозними мазками».
Творив в Алушті, Ялті, у Старому Криму, працював Курнаков у будинку Максиміліана Волошина в Коктебелі. Серед робіт — «Вуличка в Гурзуфі», «Вуличка в Старому Криму», «Старий Крим».
У час гітлерівської окупації залишився в Херсоні, замальовував зруйновані пам’ятки архітектури.
Майже 60 років змальовував Курнаков Херсонщину. На останку життя створив серію етюдів, сюжети з Гідропарку: «Восени у Гідропарку», «В Гідропарку у квітні».
Жив Курнаков Г.В. по вулиці Ушакова. Все життя збирав бібліотеку з питань мистецтва, колекцію робіт відомих художників минулих років і своїх сучасників, екслібриси. Колекцію, свої твори, бібліотеку Курнаков заповів Херсону.
Помер 90-літній Георгій Курнаков 20 жовтня 1977 р. у Херсоні.
Залишити відповідь