UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Сергій Якутович

Сергій Якутович

21 листопада 1952 р. у Києві народився Сергій Якутович. У родині все було дивно переплетене: мова, національність. У будинку на Андріївському узвозі звучала українська, польська та російська; у жилах роду нуртувала білоруська, вірменська, українська, литовська, російська кров.
Прадід батькової бабусі Сенчило-Стефановський листувався з Тарасом Шевченком, бабуся працювала друкаркою у машинописному відділі Михайла Грушевського. Вона навіть свого сина, Сергієвого діда, записала у пластуни 1919 року. Дід, В’ячеслав Петрович Якутович, «Тараса Бульбу» знав напам’ять.
Від мами, Олександри Павловської, хлопчик чув інше — «дворяне, декабристы, народовольцы». Їхній маєток був на хуторі Злодіївка. Прадід побудував там лікарню, бібліотеку, школу — і все це знесли, щоб побудувати четвертий реактор. Дід — мамин батько — навчався в одному класі з Мишком Булгаковим у Першій київській гімназії. Дід був абсолютним англоманом, офіцером Білої армії. У 1935-му році його арештували. Бабуся була тоді головним архітектором НКВС України, і знайшла його у Читі. Джентльмен не бажав стати членом партії, але закінчив життя заступником міністра.
Родина звикла знаходити знакові події у житті Сергія. Малим повзав, не мав іграшок, мав розкидані клаптики картону, паспарту, олівці. Перший крок зробив, коли бабуся сказала: «Умер Сталин». Трирічному Сергію вперше удалося спробувати розкошів дідової слави. Генерал-орденоносець прислав за онуком літак. Далі була поїздка на авто, оздобленому червоним деревом і натуральною шкірою… Перебування в Ленінграді.
Вундеркінд пішов до школи у 5 років, дуже пристойно вчився, але комплексував через ваду слуху. Шестилітнього Сергія батько вперше взяв у Карпати. Вони з другом, художником Григорієм Гавриленком, вирішили пішки пройти всі Карпати. І хоч «городському» хлопчині було страшенно важко, він ішов, бо татко казав: «Ти мусиш!». Коли пакет однокласників прийшов до райкому комсомолу, Сергію було лише дванадцять, тому його не ощасливили. Вдруге пішов пізніше, але тоді Сергій знімався у фільмі «Захар Беркут» і відростив довге волосся. Коли його побачили в райкомі, пролунав наказ піти зняти гриву. Не зняв – і лишився «не окомсомоленим».
Коли у 1981 році Перший секретар ЦК ВЛКСМ Пастухов, побачив на виставці ілюстрації С. Якутовича до «Трьох мушкетерів», – розпорядився удостоїти автора премії імені Ленінського комсомолу.
Разом із батьком, художником – постановником, був на зйомках фільму «Тіні забутих предків».
Учився у Республіканській художній школі ім. Т. Г. Шевченка (1963–1970) і з 14 років працював як професіонал-графік. Упродовж п’яти років писав тільки картини. Сам вигадав серію анекдотів про українців і написав їх. Здобував освіту у Московському поліграфічному інституті, факультет художнього оформлення (1970–1973) та Київському художньому інституті (Національна академія мистецтва та архітектури), графічний факультет за спеціальністю «художник-графік» (1973–1974). Як і батько, одружився студентом із коханою Ольгою, теж графіком. Народили синочка-мізинчика Антона Якутовича.
Проілюстрував 164 книжки, серед них «Дон Кіхот» Сервантеса, «Три мушкетери» Дюма, «Берестечко» Ліни Костенко.
Був художником – постановником фільмів «Молитва за гетьмана Мазепу» Юрія Іллєнка, «Тарас Бульба» Володимира Бортка. Народний художник України у 2004 р. отримав Шевченківську премію за цикл робіт «Мазепіана». Деякі картини зберігаються в Білому домі у Вашингтоні, у московській Третьяковській галереї.
Свинцево-чорною смугою став фініш Маестро – він поховав усіх найдорожчих людей: тата, дружину, сина, але гордо долав шлях. Сергій Якутович залишався гострословом, дозволяв собі маленькі радощі: маслини, оливкову олію та коньяк; відверто не любив комп’ютер.
Помер Сергій Якутович 27 червня 2017 року у Києві. Похований 29 червня на Байковому цвинтарі.

Чер 27, 2017Ганна Черкаська
FacebookTwitter
БабкаАрсен Тарковський
You Might Also Like
 
Олекса Булавицький
 
Відкати

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image5 years ago Видатні люди1,575
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.