Перші писемні згадки про козаків датуються 1489 р. З «Хроніки» польського автора М. Бєльського дізнаємося, що у 1489 р. козаки супроводжували польське військо в поході проти татар.
1 серпня 1492 р. запорозькі козаки так «дістали» кримського хана Менглі І Гірея, що він написав скаргу Великому князю литовському Олександру I щодо походу загону черкаських козаків (звідси їхня назва «черкеси») у Дніпровський лиман під проводом черкаського старости князя Богдана Глинського (от Вам пращур роду Глинки!). Козацька річкова ескадра з десятка чайок взяла на абордаж турецьку галеру та визволила невільників під Тягинею (сучасні Бендери), в пониззі Дніпра.
Власне, отаман Богдан Глинський (слово «гетьман» тоді ще не набуло широкого вжитку) першим почав будувати козацький флот. У той час, коли 36 країн світу платили данину Великій Сяйній Порті та запобігали перед нею, козаки Глинського давали відсіч ворогам на власній бездержавній Україні.
Князь Богдан Глинський вів рід від часів княжої України, був нащадком Чінгізхана. Його дружина княжна Марія Іванівна Заславська, син Володимир. Саме княжна Анастасія Заславська замовила й оплатила створення живою українською мовою Пересопницького Євангелія.
Залишити відповідь