Найбільший скарб на нашій землі – побратимство, духовне споріднення вище навіть за родинні зв’язки.
Побратимство скіфів описав Геродот. Його заключали друзі, обнявшись із голими мечами випивали з однієї чаші вино, змішане з кров’ю, що капала з їхніх пальців.
Відома легенда про скіфа Арсака, який закохався у дочку босфорського царя й сватався до її. На запитання про майно, багатство Арсак гордо відповів: «Маю двох побратимів!» Висміяний він повернувся додому і розповів побратимам. Не довго думаючи, ті відновили справедливість: викрали Мазаю та віддали її Арсакові.
В Україні обряд братання відбувався в хатах майбутніх побратимів у присутності сусідів та друзів. Супроводжувався символічними примовляннями, цілуванням ікони, молитвою, перев’язуванням рушниками.
Першим, хто дослідив побратимство, був доктор Сорбонни, кавалер найвищої нагороди Франції – ордена Почесного легіону – Хведір Вовк.
У XVI столітті іспанський гранд дон Лачерда, родич королівської родини, зважився на втечу від залицянь королеви до Палестини. Він пережив напад піратів, турецький полон, там гранд став побратимом запорізького козака Адама Дунін-Борковського, нащадка Ярослава Мудрого. Разом вони втекли в Україну. На Волині іспанець закохався в українку, створив сім’ю. Нащадки Адама Дунін-Борковського стали козацькими полковниками. Через триста років граф Андріан Дунін-Борковський поїхав до Іспанії, щоб відвідати сім’ю побратима свого пращура. І праправнука побратима грандеса Марія-Клара де Кастро Лачерда Медіна-Челі стала йому дружиною. Кажуть, від великого кохання з’являються красиві й талановиті діти, такою стала їхня дочка – українська письменниця Наталена Королева.
Кажуть, старобільський козак Грицько Скараний 12 разів тікав із турецької неволі. В алжирському полоні він познайомився з Мігелем Сервантесом. Вони стали побратимами, разом готували втечу. Загинув Грицько, посаджений на криваву палю. Його син, теж Грицько, пішов рятувати батька, а звільнив із турецької неволі Анну Андреа, рідну сестру Сервантеса. Та іспанка не потрапила на батьківщину, бо вийшла заміж за визволителя. А їхній нащадок Майк Йогансен став ученим-енциклопедистом, поетом, письменником, марив мандрівкою до Іспанії й написав химерний роман про Дон-Кіхота ХХ століття. Майк Йогансен перекладав із 20 європейських мов.
Побратимство встановлювалося на все життя, але часто тривало вічно, бо його зберігали покоління нащадків побратимів. І сьогодні наші побратими, всупереч державним мужам, рятують Україну від ганебної окупації.
Залишити відповідь