І. Рєпін. Портрет Г.Г.Ге
Певно, гарна традиція була в родині Ґе – давати старшому синові ім’я батька, та й ім’я у татка симпатичне – Григорій. А коли в родині чотири всесвітньо відомі Григорії Ґе, і два з них – Григорії Григоровичі, це вже колізія.
Тож почнемо з Григорія Григоровича І.
У Херсоні 1867 (8) року – 27 вересня за старим стилем, а 9 жовтня за новим – з’явився на світ актор і драматург Григорій Ґе . Його батько – письменник і помітний на українському півдні культурний діяч Григорій Миколайович Ґе – брат відомого маляра Миколи Ґе.
Дитячі роки Григорія Ґе – сина пройшли переважно у Франції та Швейцарії. Після повернення у рідні краї він закінчив 1886 р. в Миколаєві реальне училище. Спочатку Григорій Ґе, відчуваючи на собі вплив дядька, Миколи Ґе, мав намір вступити то Академії мистецтв, але через погіршення зору відмовився від цієї ідеї. За порадою Іллі Рєпіна він вступив у Петербурзі до театральної школи Коров’якова.
У 1888 р. він закінчив театральну школу Коров’якова й розпочав авторську кар’єру: грав у провінційних трупах Саратова, Астрахані, Воронежа, Харкова. У 1896 р. його запросили до одного з петербурзьких театрів, де було здійснено постановку його п’єси «Трильби», створеної за однойменним романом Д.Дюмор’є. Пізніше були поставлені його драми – «Набат», «Страта», «Танок мертвеців».
Красивий, з ефектною яскравою зовнішністю 32-річний Григорій Ґе оселився в Петербурзі. Добрий знайомий Іллі Рєпіна часто бував у художника, позував для майже ідеального образу актора у 1895 р.
Григорій Ґе закохався у 16-літню Анну Новікову, у них з’явилися діти: син Григорій Григорович-ІІ, дочка Ія.
Та бурхливий роман закінчився бурхливим розлученням: Георгія спокусила дочка ремісника Явдоха Алексєєва, молодша на 17 років. Новий шлюб, дочка Тетяна.
Значний час (з 1897 до 1929 року) Г.Ґе був відомим у Петербурзі актором, декламатором, грав у Олександринському та Петербурзькому Малому (Суворинському) театрах Шейлока, Мефістофеля, Яго в «Отелло» і Клавдія в «Гамлеті», Івана Грозного в п’єсі О.Толстого «Смерть Івана Грозного». Григорій Ґе жваво гастролював, показував свої програми у багатьох містах України – Житомирі, Вінниці, Одесі тощо. Непересічна особистість, тонкий поціновувач мистецтва став заслуженим артистом, керівником Театру актора у Ленінграді (з 1934 року).
Завершилося життя актора й письменника у Ленінграді 13 січня 1942 року.
Син Григорій, дочка Ія, онук Григорій стали відомими акторами, їхні нащадки нині працюють у Голлівуді.
Дочка Тетяна працювала в Петербурзі.
Залишити відповідь