Марія Бачинська-Донцова – забуте ім’я борчині за Україну
18.02.21 / 07:27Марія Михайлівна Бачинська-Донцова (26.07.1891-30.12.1978) – поетеса, політично-громадська діячка, журналістка, дипломатка, військова УСС.
Як пов’язана з Україною?
Народилась у селі Сморже на Львівщині. Батько о. Михайло Сас-Бачинський походив із давнього шляхетського роду Драго-Сасів, а мати Ольга Устиянович – із відомого священицького роду.
Середню освіту Марія отримала, навчаючись в українському ліцеї для дівчат у Перемишлі. Вищу освіту поїхала здобувати до Австро-Угорщини.
Після навчання у Відні повернулась до Львова, брала активну участь у громадському та культурному житті: стала членкинею багатьох товариств «Українська захоронка», «Просвіта», «Пласт», «Сокіл», а у 1926 році – 35-річна Марія очолила Союз українок.
Понад 15 років поспіль активно допомагала своєму чоловіку Дмитру Донцову здійснювати видавництво журналів «Літературно-наукового вісника» та «Вісника», працюючи в редакції видання та публікуючи власні твори на їх сторінках.
На початку Другої світової війни виїхала до Кракова.
Як пов’язана з Австро-Угорщиною?
З Віднем пов’язані юні роки життя Марії Михайлівни, яка 18-річною дівчиною приїхала до столиці Австро-Угорщини навчатись у Вищій торговельній школі для дівчат.
Також у Відні відбулось доленосне знайомство із тодішнім студентом правничого факультету Віденського університету Дмитром Донцовим. Кількома роками, у 1912, пізніше попри несхвалення батька Марії вони одружились у Львові.
Цікаві факти
- З осені 1914 року брала участь у військових діях у складі жіночої чоти-2 Українських Січових Стрільців під керівництвом Олени Степанів.
- Працювала у складі дипломатичних місій УНР у Данії, Швейцарії та Німеччині.
- Входила до складу української секції Міжнародної жіночої ліги за мир та свободу.
- Разом із однодумцями, кооперативом «Українське народне мистецтво» та часописом «Нова хата», започаткувала покази українського народного вбрання, провівши перший показ під час Першого Жіночого Конгресу у Станіславі у 1931 році.
- У 1943 році 52-річна діячка була заарештована німцями та утримувалась у ковельській в’язниці. Після звільнення кілька років жила у Празі, Байройті (Німеччина), а останні роки життя провела у Нью-Йорку.
Також по темі
Юра Зойфер – революціонер-сатирик
Юра Зойфер (8.12.1912 – 16.02.1939) – письменник, драматург, поет, журналіст, політичний активіст.
Юліан Бачинський – перший «теоретик» соборної України
Юліан Олександрович Бачинський (28.03.1870-06.06.1940) – громадсько-політичний діяч, публіцист, дипломат.
Дмитро Антонович – хранитель українського мистецтва та історії
Дмитро Володимирович Антонович (14.11.1877-12.10.1945) – громадсько-політичний діяч, мистецтвознавець, історик театру, редактор, дипломат, міністр морських справ та у справах мистецтва УНР.
Олена Степанів – історик і військова
Олена-Марія Іванівна Степанів-Дашкевич (07.12.1892 – 11.07.1963) – громадська діячка, історик, хорунжа УСС, чотар УГА, перша жінка-офіцер у світі.